Predsednik Slovenačke demokratske stranke, bivši slovenački premijer i aktuelni zatvorenik slovenačkog zatvora Dob na Marni Janez Janša prisustvovaće danas konstitutivnoj sednici novog slovenačkog parlamenta, i to bez ikakve policijske pratnje, potvrdili su za slovenačke medije zatvorski organi.
Janši, koji zbog mita u poslu kupovine vojnih vozila od finske firme Patria, izdržava kaznu od dve godine zatvora, gotovo sigurno će biti potvrđen poslanički mandat, pošto je za poslanika izabran iako je već bio pravosnažno osuđen, a primedaba na proceduru izbora nije bilo.
Da li će slovenački parlament Janši odmah zatim poslanički mandat oduzeti ili će on ostati poslanik, ali bez plate(?!), što su neki pravnici u izjavama za slovenački list Delo otvorili kao mogućnost, juče nije bilo jasno, pošto stručne službe slovenačkog parlamenta nisu bile dobile traženo pravno tumačenje. Oglašavajući se na Tviteru Janša je zapretio da će se, pozivom na nedorečen slovenački zakon o poslanicima, obratiti Ustavnom sudu Slovenije ukoliko mu poslanički mandat bude oduzet.
Pobednik na nedavnim slovenačkim parlamentarnim izborima Miro Cerar još nije sastavio vladajuću koaliciju, a centralni problemi su mu, neočekivano, mesto slovenačkog komesara u Evropskoj komisiji i, sasvim očekivano, privatizacija državnih preduzeća.
Posle ogromnog javnog sporenja i oko imena kandidata i oko sektora koji bi Slovenija u Briselu želela, Cerarov kandidat Janez Potočnik, koji funkciju komesara obavlja već dva mandata, povukao se, jer ga nije podržala ni sopstvena stranka Socijalni demokrati. Karl Erjavec, šef Demokratske partije penzionera, najsigurnijeg partnera Stranke Miro Cerar u budućoj vladi, demonstrativno je povukao svoju kandidaturu za predsednika parlamenta, a iz Brisela je stigla vest da bi Žan Klod Junker, kome Evropski parlament preti da mu zbog malog broja žena neće potvrditi sastav komisije, rado pitanje ženske kvote rešio komesarkom iz Slovenije, recimo Alenkom Bratušek, koja se agresivno samokandidovala. Vlada u ostavci stavila je tačku na ovaj spor pošto je juče Briselu poslala tri imena: Karl Erjavec, Alenka Bratušek i Tanja Fajon.
Što se privatizacije državnih preduzeća tiče, Cerarov koalicioni sporazum je vrlo škrt – privatizacija da, ali ne i infrastrukturnih preduzeća – što je navelo Novu Sloveniju, stranku čiji program jako podržavaju zastupnici kapitala u Sloveniji, da zauzme vrlo rezervisan stav prema daljim pregovorima o učešću u koaliciji. Vlada Alenke Bratušek u ostavci odmrzla je početkom ove nedelje započete privatizacione procese, pa i nesumnjivo infrastrukturnih firmi Aerodrom i Telekom, koje je pred parlamentarne izbore zamrzla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.