Evropska unija usvojila je juče na završnom danu samita Istočnog partnerstva u Viljnusu zajedničku deklaraciju o produbljivanju ekonomske i političke saradnje EU sa zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza i parafirala sporazume o pridruživanju sa Gruzijom i Moldavijom, ali ne i sa Ukrajinom. Konačno potpisivanje sporazuma sa vlastima u Kišinjevu i Tbilisiju očekuje se narednih meseci.


Unija je, takođe, potpisala sporazum o viznoj liberalizaciji sa Azerbejdžanom, a sa Gruzijom o učešću u mirovnim misijama. Evropski lideri su pred početak samita pokušali da „ožive“ sporazum s Ukrajinom nakon što je vlada te zemlje prošle sedmice saopštila da neće nastaviti sa pripremama za njegovo potpisivanje i odlučila se za jačanje veza s Rusijom.

Lideri EU, među kojima i nemačka kancelarka Angela Merkel, poručili su Kijevu da Ukrajina i dalje može da potpiše sporazum i nastavi evrointegracije. Jedan od uslova za potpisivanje sporazuma bilo je oslobađanje iz zatvora bivše premijerke Julije Timošenko, rivalke predsednika Viktora Janukoviča, koja je osuđena na sedam godina zatvora zbog zloupotrebe položaja. Međutim, kako je u četvrtak preneo EUobserver, želja EU da Ukrajina potpiše sporazum je tolika da su čak spremne da potpisivanje podrže i ako Timošenkova ne bude puštena iz zatvora.

Ipak, Julija Timošenko je liderima EU iz zatvora poručila da ne dozvole da njeno zatočeništvo blokira sporazum o pridruživanju. „Ako Janukovič sprovede pozitivnu odluku, iskreno molim evropske lidere da potpišu sporazum bez ikakvih preduslova, uključujući i moje oslobađanje”, rekla je Timošenko u poruci, koju je pročitala njena ćerka Evgenija. Samitu je prisustvovao i Janukovič, sa kojim su preksinoć razgovarali predsednici Evropskog saveta i Evropske komisije Herman Van Rompej i Žoze Manuel Barozo. Predsednik Ukrajine kasno u četvrtak se sastao sa kancelarkom Merkel, kojoj je rekao da je ekonomska situacija u njegovoj zemlji „veoma teška”. „Tri i po godine sam jedan na jedan sa Rusijom i to pod vrlo nejednakim uslovima”, rekao je Janukovič.

Janukovič je trebalo juče da razgovara i sa francuskim predsednikom Fransoa Olandom, koji je odbacio predlog da EU plati Ukrajini „naknadu“ kako bi ta država nadogradila svoju ekonomiju.

Da promene mišljenja kod ukrajinskih vlasti nema, najbolje govori izjava predsednice Litvanije Dalije Gribauskaite da argumenti EU nisu doprli do „ušiju i mozga” predsednika Janukoviča, pošto je odabrao pravac koji Ukrajinu „nigde ne vodi“. „Ovo je odluka trenutnog ukrajinskog rukovodstva da zaustavi napredak njihove zemlje. Mislim da je rukovodstvo izabralo put koji nigde ne vodi“, rekla je Gribauskaite. Komesar EU za proširenje Štefan File rekao je u intervjuu za portal Karnegi fondacije da se „svako ko trepne kad se suoči sa Rusijom nađe u teškoćama. Janukovič je trepnuo prerano“, naveo je File.

Inače, kada je saopštena odluka ukrajinskih vlasti, Van Rompej i Barozo su izrazili „snažno neslaganje“ zbog pritisaka Rusije na Kijev da ne potpiše dokument. Međutim, ruski predsednik Vladimir Putin optužio je EU da ucenjuje Ukrajinu. Kako navode pojedini mediji, Janukovič nije želeo da pristane na uslov Brisela jer bi Timošenkova morala da bude puštena iz zatvora. S druge strane, Bi-Bi-Si navodi da je ukrajinski predsednik tražio od EU veću finansijsku pomoć. I pored svega što se poslednjih dana dešavalo na relaciji Brisel – Kijev – Moskva, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izjavila je juče da su vrata Unije otvorena za Ukrajinu i da je na toj zemlji da odluči o svojim daljim potezima.

Na samitu u glavnom gradu Litvanije okupilo se dvadesetak šefova vlada zemalja članica EU i šest zemalja Istočnog partnerstva – Jermenije, Belorusije, Gruzije, Moldavije, Azerbejdžana i Ukrajine. Belorusiju je zastupao šef diplomatije Vladimir Makej. Njega je EU skinula sa liste za zabranu dobijanja vize, pa ponovo može da putuje. Pre Ukrajine, Jermenija je odustala od potpisivanja sporazuma o pridruživanju sa EU da bi se okrenula Moskvi.

Kličko se još nada

Istaknuti ukrajinski opozicioni političar i bokserski šampion Vitalij Kličko, koji je, takođe, prisustvovao samitu u Viljnusu, nada se da će sporazum Ukrajine i EU ipak biti potpisan. „Mi, Ukrajinci, želimo promene. Želimo da živimo sa evropskom porodicom, evropskim pravilima, evropskim životnim standardima”, rekao je Kličko. Otkako je prošle sedmice premijer Ukrajine Mikola Azarov potpisao uredbu kojom se prekidaju pripreme za potpisivanje sporazuma o pridruživanju sa EU, u Kijevu traju protesti opozicije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari