Nova vladajuća koalicija u ukrajinskom parlamentu usvojiće zakon koji odbacuje mogućnost da zemlja pristupa vojnim savezima kao što je NATO, potez koji će najverovatnije zadovoljiti Rusiju.
Koalicija koja podržava predsednika Viktora Janukoviča navodi da će novi zakon naglasiti „nesvrstani status Ukrajine“. Potez nove vladajuće garniture u Kijevu predstavlja poništavanje ključne inicijative prethodnog predsednika, prozapadnog Viktora Juščenka, koji se borio da zemlja pristupi članstvu u NATO.
Međutim, Juščenkove transatlantske ambicije nikada nisu stekle širu podršku javnosti, već bes Kremlja, koji je nedavno objavio vojnu doktrinu u kojoj se navodi da je moguće širenje Alijanse ka istoku spoljna pretnja po Rusiju.
Napori Moskve u proteklih nekoliko godina u cilju obnove svog uticaja nad Ukrajinom i drugim bivšim sovjetskim republikama dobili su veliku podršku izborom Janukoviča, koji obećava saradnju sa Rusijom na ključnim energetskim i vojnim pitanjima.
Očekivano, odluka nove vladajuće koalicije izazvala je besnu reakciju opozicionih snaga, koji su juče potpisali formalni sporazum koji predviđa saradnju opozicije protiv Janukoviča i njegovih pristalica u skupštini. „Danas smo formirali savez opozicionih partija“, izjavila je liderka opozicije Julija Timošenko koja je izgubila od Janukoviča u predsedničkoj trci. „Savez će nam omogućiti da koordiniramo naše napore, zaštitimo Ukrajinu i njen demokratski put“, dodala je Timišenkova na ceremoniji potpisivanja sporazuma.
„U osnovi ovo je dodatni dokaz namere da se promeni strateški pravac Ukrajine“, kaže Hrihorij Nemiria, zamenik šefa Timošenkove frakcije u parlamentu. „To nije u skladu sa ciljem da se modernizuju ekonomija i društvo zemlje“. Analitičari su takođe kritikovali svrhu zakona navodeći da će zemlja preterano biti u rukama Kremlja. „Ovo je ono što je Rusija čekala“, kaže Vladimir Karasjov, šef Instituta za globalne strateške studije, iz Kijeva. „Ovo je ćorsokak. Zemlja kao što je Ukrajina ne može ostati izvan saveza“.
U okviru napora da pojača uticaj na postsovjetsku sferu, Rusija je još 1992. promovisala Organizaciju dogovora o kolektivnoj bezbednosti (CSTO), koja se posmatra kao odgovor na NATO. Stručnjaci su uvereni da će Janukovič biti pod još jačim pritiskom da se priključi ovom savezu kojem dominira Rusija. Takođe, nije isključeno da se Ukrajina priključi i evroazijskoj uniji, savezu čije je formiranje nedavno najavio ruski premijer Vladimir Putin. Tokom nedavne posete Moskvi Janukoviču je uručen zvaničan poziv da se priključi uniji čije se formiranje očekuje do 2012. Uzvratna poseta ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Kijevu uslediće u maju, saglasili su se dvojica državnika u jučerašnjem telefonskom razgovoru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.