Godišnjica atomskog bombardovanja Nagasakija u Drugom svetskom ratu obeležena je u tom japanskom gradu, a ceremoniji je prvi put prisustvovao predstavnik Sjedinjenih Država, zemlje koja je nuklearnim udarima pre 66 godina primorala Japan na kapitulaciju. Otpravnik poslova američke ambasade Džejms Pi Zamvalt, koji je obišao spomenik u Nagasakiju, saopštio je da se predsednik SAD Barak Obama nada zajedničkom delovanju sa Japanom u pravcu njegovog cilja – „sveta bez nuklearnog oružja“.


Zamvalt se pridružio stanovnicima Nagasakija i gradonačelniku u minutu ćutanja u 11.02 po lokalnom vremenu, trenutku kada je bomba eksplodirala nad gradom. Kao i prethodnih godina, zvono je zazvonilo tokom molitve za mir, i preživele žrtve bombardovanja, koje su u trenutku katastrofe bile deca, zajedno su zapevale japansku pesmu „Nikad više“.

Gradonačelnik Nagasakija Tomihisa Taue pozvao je Japan da izmeni svoju nuklearnu politiku i odbaci ne samo atomsko oružje već i atomsku energiju, s obzirom da su stari strahovi od radijacijske bolesti probuđeni ovogodišnjom katastrofom u nuklearnoj centrali Fukušima jedan.

– Zašto ova nacija, koja se tako dugo borila za žrtve (atomskih) bombi, mora sada još jednom da živi u strahu od radijacije – rekao je Taue i zatražio da se Japan pri zadovoljavanju energetskih potreba sa atomskih centrala prebaci na obnovljive izvore energije.

Premijer Naoto Kan je obećao da će Japan raditi na tome da bude manje zavisan od nuklearne energije, a za atomsko bombardovanje Nagasakija je rekao da je to događaj koji se nikada ne sme zaboraviti niti ponoviti.

Atomska bomba bačena na Nagasaki 9. avgusta 1945. godine usmrtila je oko 80.000 ljudi, a tri dana ranije, prilikom prve bojeve upotrebe tog oružja u japanskom gradu Hirošima, poginulo je 140.000 ljudi. Šest dana posle razaranja Nagasakija, Japan se predao i Drugi svetski rat na Dalekom istoku je završen. Američki predsednik Barak Obama je prošle godine poslao ambasadora Džona Rosa na obeležavanje 65. godišnjice atomskog bombardovanja Hirošime, a on je kasnije u dva navrata obišao Nagasaki.

Propusti posle havarije

Nami – Japan je izložio opasnosti hiljade svojih građana, uključujući đake jedne osnovne škole, jer u prvim danima krize sa centralom Fukušima nije korišćena prognoza kretanja radioaktivnog oblaka, oslobođenog usled havarije. Kako je pokazao izveštaj agencije AP japanske vlasti su napravile prognozu kretanja nuklearnih padavina koja je pokazivala da će se škola Karino naći na putu kontaminiranog oblaka iz Fukušime jedan, udaljene samo 10 kilometara odatle. Međutim, prognoza nikada nije stigla da onih koji donose odluke, pa škola ne samo što nije raseljena već je postala privremeni centar za evakuisane iz zabranjene zone oko havarisane centrale koja je 11. marta teško nastradala. Nije jasno koliku su dozu radijacije primili oni koji su se nalazili u školi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari