Japanska ekonomija ušla je juče u svoju prvu recesiju od 2001. nakon što je trećem kvartalu ove godine zabeležen pad od 0.1 odsto u odnosu na prethodni period. Druga po jačini ekonomija na svetu prethodno je za period od aprila do juna imala pad od 0.9 odsto. „Trend opadanja ekonomije biće nastavljen u trenutku globalnih usporavanja rasta“, izjavio je japanski ministar za ekonomiju Kaoru Josano.
Evrozona zvanično je zapala u recesiju prošle nedelje, a očekuje se da će ovakav sled događaja pogoditi i SAD. „Moramo imati na umu da bi ekonomski uslovi mogli dodatno da se pogoršaju. Dok se američke i evropske finansijske krize produbljuju, zabrinutosti od ekonomskog pada rastu a potresi konstantno drmaju svetske berze, dodao je Josano.
Ekonomisti se slažu da je japanska ekonomija iskusila najduži period ekonomskog rasta od Drugog svetskog rata sve do sabprajm krize koja je počela pre godinu dana.
Analitičari, investitori i mediji širom Azije zabrinuti su zbog činjenice da je samit svetskih moćnika tokom vikenda u Vašingtonu povodom svetske finanasijske krize bio više simboličan a manje usmeren na akciju. Iako je širom Azije samit pozdravljen kao prvi značajni korak u pravcu rešenja krize, ipak je umanjio nade za postavljanje konkretnih ciljeva do narednog sastanka, krajem aprila 2009. Evropski i azijski posmatrači se slažu ipak da je samit G-20 ponudio zemaljama u usponu kao što su Kina i Indija mnogo važniju ulogu. Kini je obećano da će dobiti veću ulogu u globalnim finansijama, što je dugogodišnja želja Pekinga. U saopštenju kineskog ministarstva inostranih poslova navodi se da je samit bio važan i pozitivan korak u pravcu reformi međunarodnog finansijskog sistema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.