Gotovo 150 japanskih poslanika posetilo je juče hram Jasukuni, koji je posvećen stradalima u Drugom svetskom ratu, uključujući optužene za ratne zločine, zbog čega se produbljuju tenzije u regionu uoči dolaska predsednika SAD Baraka Obame u Tokio. Parlamentarci, uključujući jednog ministra, odali su počast hramu, koji služi kao spomenik stradalim borcima za Japan, izvesnom broju visokih vojnih zvaničnika i čak političkim akterima koji su optuženi za ratne zločine.


Kina i Južna Koreja hram smatraju simbolom, kako kažu, nevoljnosti Japana da se pokaje za brutalno ratovanje u prošlom veku. Sjedinjene Države posete hramu smatraju nepotrebnom provokacijom. Među jučerašnjim posetiocima se nije našao konzervativni premijer Japana Šinzo Abe, koji je prethodnog dana prineo simboličnu žrtvu hramu povodom početka trodnevnog prolećnog festivala. U hramu je, međutim, juče bio ministar unutrašnjih poslova Japana Jošitaka Šindo, koji je u svetilište došao drugi put za deset dana.

Ova masovna poseta hramu svakako će povećati napetost u Istočnoj Aziji, navode analitičari, a mogla bi i da izazove reakciju Bele kuće dan uoči posete Obame, kome će Japan biti prva od ukupno četiri stanice na turneji, koja obuhvata i Južnu Koreju.

Peking je saopštio da je Abeova poseta hramu u ponedeljak „šamar u lice“ Obami. Ministarstvo spoljnih poslova Kine osudilo je Abeovu inicijativu od ponedeljka „kao negativnu za Japan“ i saopštilo da je i ona i poseta japanskih ministara hramu „pogrešan stav prema istoriji koji je zauzeo aktuelni japanski kabinet“. Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje je saopštilo da je Abe „ublažio značaj japanskog kolonijalizma i ratne agresije“.

Japanci Jasunuki porede s nacionalnim grobljem Arlington u SAD, gde su sahranjeni Amerikanci poginuli u Drugom svetskom ratu.

Među posetiocima hrama bilo je juče i zamenika ministara kao i Abeov specijalni savetnik Seiiči Eto. „Molimo se za mir, što druge zemlje ne treba da komentarišu“, izjavio je Eto, prenele su agencije.

Protest Pekingu

Odnosi između Tokija i Pekinga inače su zategnuti i zbog istorijskih tenzija i teritorijalnog spora u Istočnom kineskom moru. Osim toga, Pomorski sud u Šangaju je u subotu zaplenio japanski teretni brod kao zalog za neisplaćeni dug iz Drugog svetskog rata. Tokio je zbog toga juče protestovao, saopštivši da je i dalje „duboko zabrinut“ zbog aktuelne situacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari