Poljski premijer Jaroslav Kačinjski rekao je juče da Poljska insistira da se na samitu 21. i 22. juna u Briselu i kasnije na međuvladinoj konferenciji raspravlja o izmeni mehanizma odlučivanja u EU, i da je spremna zbog toga i da upotrebi veto. „Ne možemo da odstupimo od načela da je Poljska članica EU koja nema neka gora prava od drugih država.
Poljski premijer Jaroslav Kačinjski rekao je juče da Poljska insistira da se na samitu 21. i 22. juna u Briselu i kasnije na međuvladinoj konferenciji raspravlja o izmeni mehanizma odlučivanja u EU, i da je spremna zbog toga i da upotrebi veto. „Ne možemo da odstupimo od načela da je Poljska članica EU koja nema neka gora prava od drugih država. Nama nisu odbili zahtev da uticaj na odlučivanje bude ravnopravan već su odbili da uopšte raspravljaju o našim zahtevima“, rekao je Kačinjski nacionalnom radiju.
Srž problema, prema njegovoj oceni, nije dakle u tome da li će proći poljski predlog većine za odlučivanje, već u tome što su sve ostale države u toku konsultacija koje je povela Nemačka, kao predsedavajuća, davale razne predloge koji će ući u raspravu. „Tu se ne radi o konačnim odlukama jer one mogu da budu različite, već o tome da se jednoj državi kaže: „ne, vas nema“, rekao je Kačinjski. „Šta god da nam kažu, kako god da nam prete, a neki iz EU nam i prete, nema na šta da računaju. Poljska na to ne pristaje, znači u krajnjem slučaju upotrebiće veto“, dodao je on.
Poljski premijer je ipak dopustio da će na samit EU u Brisel putovati najverovatnije njegov brat blizanac, predsednik Leh Kačinjski, što daje tračak optimizma da će Varšava možda pristati na kompromis, jer premijer važi za mnogo tvrđeg od predsednika. Poljska je u svom zahtevu da se ponovo otvori pitanje većine neophodne za donošenje odluka u EU ostala sasvim usamljena, iako je Češka verbalno podržava, a ako se stvari zaoštre ostaće i bez tog klimavog saveznika.
U međuvremenu se u EU pojavljuju razne inicijative kako da se izbegne ćorsokak i institucionalna kriza u koju bi EU uveo poljski veto. Jednu od varijanti predlaže francuski predsednik Sarkozi i to da dosadašnji mehanizam odlučivanja utvrđen sporazumom iz Nice, izuzetno povoljan za Poljsku, ostane na snazi do 2014, a ne da ga već 2009. zameni tzv. dvostruka većina iz novog evroustava.
U igri je i povećan broj evrokomesara ili poljskih poslanika u Evropskom parlamentu. Poljska vlada inače ovog puta ima odlučnu podršku opozicije da ne popusti i isposluje veću vagu poljskih glasova nego što predviđa evroustav, ukoliko već ne može da zadrži za Poljsku vrlo povoljan mehanizam iz Nice. Neki zapadni analitičari i mediji ističu da iako Poljska svojim tvrdoglavim insistiranjem da se menja mehanizam odlučivanja „igra po nervima celoj Evropi“ matematika je na njenoj strani.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.