Evropski zvaničnici oštro su kritikovali restriktivni zakon o medijima koji je nedavno uvela Mađarska, ističući da se kosi s demokratskim vrednostima EU. Američki Volstrit žurnal ocenjuje da je frustracija zbog takvog poteza Vlade u Budimpešti prerasla u javnu političku borbu baš u trenutku kada se Mađarska sprema da preuzme predsedavanje Uniji.


Jedan od najglasnijih kritičara novih propisa je zamenik šefa nemačke diplomatije Verner Hojer, koji tvrdi da sporni zakon „ne predstavlja ideju o savezu koji je utemeljen na jedinstvu različitosti“. Prema njegovom mišljenju, ne postoji ni „tračak sumnje“ da je sloboda štampe u toj državi dovedena u pitanje, što izaziva ozbiljnu zabrinutost. „Kao država koja će ubrzo preuzeti kormilo Unije, Mađarska ima veliku obavezu da zastupa evropske vrednosti“, rekao je Hojer.

Slične stavove izrazila je Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju, koja je saopštila da takav zakon ugrožava „uređivačku nezavisnost“ i „medijski pluralizam“. Mađarska vlada je odbacila kritike, naglašavajući da se dosta priča o interesima novinarima, ali da, takođe, treba obratiti pažnju na interese javnosti. Portparolka Vlade Ana Nađ pozvala je kritičare da „sačekaju i vide kako će zakon funkcionisati u praksi“.

Prema novim propisima, regulatorni panel čije članove će imenovati Vlada, biće u stanju da nadzire elektronske i štampane medije, te da određuje kazne za one koji budu izveštavali na „neuravnotežen“ ili na „uvredljiv“ način. Istovremeno, Vlada će imati veću kontrolu nad internetom, što podrazumeva da će blogeri morati da se zvanično registruju.

Trzavice između Mađarske i EU intenzivirane su u avgustu, kada se premijer Viktor Orban oglušio o pozive Brisela i Međunarodnog monetarnog fonda o potrebi sprovođenja „dubokih rezova“ u javnoj potrošnji, u cilju „popunjavanja rupa“ u nacionalnom budžetu.

Umesto da primeni taj recept, Orban, koji je tokom predizborne kampanje obećao da neće uvesti „drakonske mere štednje“, povećao je porez za banke i pojedine inostrane kompanije, dok su smanjene dažbine za domaće kompanije. Mađarska je apelovala na tržišta da budu strpljiva i sačekaju ekonomski oporavak države od posledica najgore krize u protekle dve decenije.

Nemačka za reviziju propisa

Ministar inostranih poslova Nemačke Gvido Vestervele razgovarao je s mađarskim kolegom Janošem Martonjijem o mogućnosti izmene spornog zakona, saopštila je Vlada u Berlinu. Štaviše, zamenik Vestervelea Verner Hojer izrazio je očekivanje da će Unija sprovesti istragu o tome da li su novi propisi u skladu s pravnim standardima 27-članog bloka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari