Novinari teže borbi za slobodu izražavanja, ali se nalaze pod rizikom – rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport na jučerašnjem predstavljanju istraživanja „Sloboda medija i bezbednost novinara na Zapadnom Balkanu“.
On smatra da je primarni zadatak medija u demokratskom društvu da pruže prostor za slobodnu debatu.
– Prostor za izražavanje različitih mišljenja moguće je stvoriti samo slobodnom diskusijom i treba ga stalno jačati. Zato izveštaj Evropske komisije o stanju medija Vlada i regulatorna tela treba da koriste za stvaranje bolje atmosfere u njima – poručio je Davenport.
Snežana Trpevska, glavna istraživačica, upozorila je da javni servisi u regionu služe političkim elitama, iako je njihova nezavisnost garantovana zakonom.
– Regulatorna tela koja služe za kontrolu medija su slaba, neefikasna i politički kontrolisana, a opozicija čak ni u vreme izborne kampanje nema dovoljno pristupa javnim glasilima. Mediji bliski vlasti napadaju neprofitne medije proglašavajući ih za plaćenike, jer se finansiraju iz inostranih fondova – kaže Trpevska.
Ona je istakla da je trend verbalnih napada na novinare u regionu pojačan, kao i da je najveći problem sa kojim se medijski radnici suočavaju autocenzura, koja je rezultat njihovog ekonomskog statusa, ali i pritisaka u redakciji.
– Državne institucije u zemljama regiona nisu zainteresovane za vođenje precizne statistike o broju verbalnih i fizičkih napada na novinare već takvu statistiku vode samo novinarska udruženja – dodaje Trpevska.
O istraživanjuIstraživanje „Sloboda medija i bezbednost novinara na Zapadnom Balkanu“ sprovedeno je u okviru projekta „Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zastupanje sloboda medija i bezbednosti novinara“ i u njemu su učestvovali članovi novinarskih udruženja i sindikata iz Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i sa Kosova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.