U okviru akcije „Stop korupciji“, koju su zajednički u 25 gradova Srbije pod pokroviteljstvom misije OEBS organizovale nevladine organizacije, u slučaju Vranja pokazao se zabrinjavajući nivo korupcije u lokalnim institucijama.


– Akciju smo organizovali u centru grada i u njoj je učestvovalo 138 građana koji su u anonimnom glasanju ocenjivali stanje korupcije u javnim preduzećima, zdravstvu, policiji, pravosuđu, prosveti, vojsci kao i u radu gradonačelnika Vranja – navodi za Danas Nadica Stošićiz NVO Inicijativa za integracije.

Prema rezultatima ankete, građani Vranja smatraju da najviši nivo korupcije postoji u zdravstvu (4,22), potom sledi gradska uprava (4,01), javna preduzeća (3,87). U slučaju rada gradonačelnika Vranja nivo korupcije ocenjen je sa 3,84, dok je taj nivo u prosveti 3,80, pravosuđu 3,67, a policiji 3,55. Prema istom glasanju, Vranjanci najviše poverenja imaju u Vojsku Srbije, gde su nivo korupcije ocenili sa 1,82.

Nadica Stošićnavodi da je u odnosu na prošlogodišnje glasanje zabeležen rast korupcije u gotovo svim ocenjivanim lokanim institucijama, osim gradonačelnika i VS koji nisu bili obuhvaćeni glasanjem. Tada je po oceni građana nivo korupcije u zdravstvu bio 3,78, javnim preduzećima 3,74, policiji 3,43, pravosuđu 3,39, gradskoj upravi 3,04 i prosveti 2,91. Kampanja „Stop korupciji“ organizovana je u okviru projekta Omladinski kamp za zakonitost, neformalne omladinske mreže organizacija civilnog društva i Antikriminalne akcije (ACRIMA), sa ciljem da se ukaže na ozbiljnost problema korupcije na svim nivoima društva uz nameru da pokaže da kako mladi mogu dati doprinos u rešavanju ovog problema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari