Jedan od 300 tinejdžera učestvovao u "zaista opasnom" TikTok izazovu 1Foto: EPA-EFE/ HAYOUNG JEON

U pokušaju da poboljša otkrivanje i spreči opasne onlajn izazove, platforma TikTok je sprovela anketu koja je razmatrala onlajn iskustvo tinejdžera na mrežama i pokazala je da je jedan od pet tinejdžera učestvovao u nekom onlajn izazovu, jedan od 50 u „rizičnom i opasnom“, a tek jedan od 300 u „zaista opasnom“, prenosi BBC.

Prošle godine je izazov „razbijanja lobanje“, podeljen na platformi TikTok, rezultovao povredama, a ove godine lekari upozoravaju na rizik po život i telo od „izazova sa sandukom za mleko“, koji je pozvao korisnike da se penju na piramide napravljene od gajbica.

Ali onlajn izazovi takođe mogu biti pozitivni i promovisati vredne stvari, primećuju stručnjaci, i navode primer „izazov kante leda“, koji je pomogao da se podigne svest o amiotrofičnoj lateralnoj sklerozi (ALS).

Anketa o efikasnim odgovorima u obrazovanju o prevenciji opasnih onlajn izazova uključila je nastavnike, roditelja i 5.400 dece od 13 do 19 godina u Velikoj Britaniji, SAD, Nemačkoj, Australiji, Italiji, Brazilu, Meksiku, Indoneziji, Vijetnamu i Argentini.

TikTok je saopštio da će tehnologija koja „upozorava bezbednosne timove na iznenadno povećanje sadržaja koji krši sadržaj u vezi sa heštegovima“ biti proširena, kako bi uhvatila i potencijalno opasno ponašanje.

Na primer, ako je hešteg kao što je #foodchallenge, koji se obično koristi za deljenje recepata, iznenada primetio porast interesovanja koji je očigledno u vezi sa video snimcima koja krše pravila kompanije, bezbednosni tim bi to istražio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari