Za 13. jul zakazan je međunarodni plivački maraton u okviru FINA kupa gde će se naći najbolji svetski plivači. Već četiri godine šabački maraton nalazi se na svetskoj mapi, a ove godine učestvovaće ukupno 47 plivača i plivačica, iz desetak zemalja i gotovo sa svih kontinenata. Fond nagrada iznosi deset hiljada dolara, a pliva se na stazi od 19 kilometara.
Za 13. jul zakazan je međunarodni plivački maraton u okviru FINA kupa gde će se naći najbolji svetski plivači. Već četiri godine šabački maraton nalazi se na svetskoj mapi, a ove godine učestvovaće ukupno 47 plivača i plivačica, iz desetak zemalja i gotovo sa svih kontinenata. Fond nagrada iznosi deset hiljada dolara, a pliva se na stazi od 19 kilometara. Među svetskom elitom su i četiri plivača i jedna plivačica iz Srbije.
Šabački plivački maraton ima dugu tradiciju, još od 1970. godine, a njegovi osnivači organizovaće drugog avgusta trku od Jarka do Šapca, u dužini od 18.800 metara. Taj maraton nazvan je „Trka mira“ u spomen na „krvavi marš“ 1941. kada su Nemci uz pretnju oružjem sproveli pet hiljada Šapčana do logora u sremačkom selu Jarak. Tom prilikom stradalo je na desetine nedužnog stanovništva, a plivački maraton se po pravilu održavao prve nedelje u avgustu.
– Pokušali smo da objedinimo dva maratona, ali umnogome ima nespojivih stvari. Dok je maratonska trka u okviru FINA kupa praktično putujući cirkus, mi hoćemo da održimo pravi duh ove trke, pre svega da učestvuju naši plivači, da građani izađu na reku. Meni je nuđeno da budem u odboru ovog međunarodnog maratona, ali to nikako nije definisano, otprilike „kao čuvar plaže“, ali ne samo ja nego i drugi osnivači šabačkog maratona želimo da očuvamo duh „Trke mira“. Pored glavne trke organizovaćemo mini-maraton na 4,5 kilometara u spomen na Ljupčeta Kostića koji je doveo šabački maraton na najviše grane. Sredinom osamdesetih godina ovde su dolazili plivači iz petnaestak zemalja, a trke je posmatralo i dvadesetak hiljada gledalaca. Priredićemo i trke za najmlađe kao i prigodan kulturno-umetnički program jer tako je počelo, a to je i praznik na Savi – kaže Milorad Rajšić, koji je 38 puta plivao „Trku mira“ i pobedio 20 puta.
Iako bi se očekivalo da grad koji ima dva plivačka maratona ima razvijen plivački sport, mnogo toga nije na primerenom nivou. Pre svega grad nema bazen za kontinuirano treniranje, a tek naredne godine očekuje se njegova izgradnja. Šabački vaterpolisti, iako igraju u Prvoj ligi, na treninge odlaze u druge gradove, a izostala je i obuka za naplivače. Naravno, posle maratona sve se vraća na početak i pitanje gde su mladi plivači. Sava nije pravo mesto za vrhunsko bavljenje plivanjem, ali plivački maratoni su prilika za promociju ovog sporta i grada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.