U Priboju se od 30. oktobra do 1. novembra, održavaju Dani Danila Lazovića. Ovo je drugi po redu festival posvećen poznatom glumcu Danilu Lazoviću, koji od prošle godine organizuju Dom kulture „Pivo Karamatijević“ i Zavičajni muzej Priboj i koji je dobio regionalni karakter.
Prvog dana festivala, na otvaranju u 19 časova, u galeriji „Nadežda Nada Vitorović“ u Zavičajnom muzeju , posetioci će imati priliku da vide Izložbu plakata i programa predstava u kojima je igrao Danilo Lazović. Istog dana u 20 časova u velikoj Sali Doma kulture počinje pozorišna predstava „Čaršija“ po tekstu Dušana Jankovića u režiji Milorada Damjanovića u kojoj igraju glumci Amaterske pozorišne scena Doma kulture „Pivo Karamatijević“: Ibrahim Ćata Hasanagić, Dragana Vidaktović, Zejna Alić, Milica Ožegović, Hasan Čičić, Saša Bjelić i Mirko Tošić.
Danas, drugog dana festivala, u Domu kulture, u 15 časova, biće održan seminar „Savremeno govorenje poezije“. Autor i predavač seminara je profesor Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Radovan Knežević. Seminar je koncipiran kao podrška afirmaciji govorenja poezije i upoznavanju sa tehnikama savremenog govorenja poezije. Večeras u 20 sati u velikoj Sali Doma kulture biće prikazan film „Laf u srcu“, jedan je od filmova naše kinematografije, u kojem je značajnu ulogu odigrao Danilo Lazović.
U subotu, poslednjeg dana festivala, od 20 sati je Takmičarsko veče – Nadmetanje u govorenju poezije studenata glume Akademija umetnosti iz regiona, a gost je glumac Vojin Ćetković. Isto veče biće predstavljen pobednik internet konkursa u govorenju poezije. Proglašenjem pobednika i uručenjem „Povelje Danilo Lazović“ i nagrade od hiljadu evra (u dinarskoj protivvrednosti koja se obezbeđuje pod pokroviteljstvom predsednika opštine Priboj), ovogodišnji festival biće zatvoren.
Direktor ovog festivala , pozorišni glumac Beogradskog dramskog pozorišta, Milorad Miki Damjanović ističe da su, u današnje vreme krize i nemaštine retke sredine koje pomažu kulturu, kako to čini Priboj.
– Najpre moram da izrazim svoje poštovanje svom gradu. Jako su retke lokalne zajednice u Srbiji, danas, za koje možemo da kažemo da su siromašne, a da na ovaj način neguju kulturno stvaralaštvo i razumeju njegov značaj. Ovogodišnji festival se u svojoj ideji oslanja na prvi. Dve centralne manifestacije će na ovom festivalu, uvek biti iste. Izložba posvećena Danilovom životu i radu, ove godine je to izložba plakata i programa predstava u kojima je igrao, a druga je takmičenje u govorenju poezije studenata glume, što ovaj festi al čini jedinstvenim, ne samo u ovoj zemlji nego i u zemljama regiona, kaže Damjanović, koji je zadovoljan pošto ovaj festival dobija regionalni karakter.
-Jako sam srećan sto će ove godine, pored svih srpskih akademija, učestvovati i fakulteti umetnosti iz Bosne i Hercegovine, uključujući i Sarajevsku akademiju umjetnosti, Crne Gore i Makedonije. Trudimo se da i visinom nagrade pokažemo koliko je važno negovati talenat mladih umetnika, za koje inače retko ko mari dok ne postanu profesionalni glumci, a na taj način ih i vezati za Priboj, navodi Damjanović. Dodajući da organizatori žele da od ove godine gostima predstave i kulturni život Priboja između dva festivala, ove godine će gosti videti ovdašnju predstavu „Čaršija“ .“Radujemo se sto ce Priboj biti dobar domaćin mladim umetnicima i ove godine“, poručuje Milorad Miki Damjanović.
Knjige na dar Specijalnoj bolnici
Novi Pazar – Novopazarska biblioteka „Dositej Obradović“ poklonila je 300 naslova Specijalnoj bolnici u Novopazarskoj Banji. Vredan poklon obogatiće knjižni fond u ovoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj se leči skoro 200 pacijenata, a među njima je i pedesetak na trajnom smeštaju.
Donaciju je, direktorki Specijalne bolnice dr Sonji Radetinac, uručio novoimenovani direktor Narodne biblioteke „Dositej Obradović“ Elijas Rebronja. On je rekao da će njihov dar pacijentima pomoći da skarete duge dane na lečenju, ali i olakšati im da dođu do dobre knjige i obećao da će nastaviti da obogaćuju malu biblioteku u Specijalnoj bolnici. Do sada su pacijenti na trajnom smeštaju u Novopazarskoj Banji morali da prelaze nekoliko kilometara do gradske biblioteke. S. N.
Svestran glumac
Danilo Lazović rođen je 25. novembra 1951. godine u Brodarevu. Sa porodicom se 1958. godine preselio u Priboj, gde je odrastao i završio gimnaziju . U Priboju se zainteresovao za glumu, kojom se amaterski bavio u to vreme . Nakon toga uspeva da upiše Akademiju za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, na kojoj je diplomirao 1974. godine.
Prvu zapaženu ulogu ostvario je u poznatoj seriji „Otpisani“. Posle toga ostvaruje značajne uloge na filmu i u pozorištu u kome je kao mlad glumac veoma uspešno igrao Danila u „Gorskom vijencu“. Lazović je bio dugogodišnji član Narodnog pozorišta u Beogradu, a igrao je i u Ateljeu 212 i Zvezdara teatru u kome je odigrao više od 600 predstava, od kojih su najpoznatije „Klaustrofobična komedija“, „Mala“ i „Srpska drama“.
Najpoznatije filmske uloge odigrao je u u filmovima „Laf u srcu“, „Poslednji krug u Monci“ i „Tri karte za Holivud“. Široj publici je ipak najpoznatiji po ulogama na televiziji, od kojih su najznačajnije one u serijama Siniše Pavića, uloga Šćepana Šćekića u „Srećnim ljudima“ i Čerčila u „Porodičnom blagu“, kao i u čuvenoj seriji „Zaboravljeni“, u kojoj je igrao Adama. Umro je 24. marta 2006. godine u Beogradu od posledica infarkta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.