“Jedinstveni Gvozdeni puk” razjedinili način trošenja novca i politika 1Protest bivšeg rukovodstva Jedinstvenog Gvozdenog puka Foto: Privatna arhiva

Bivše i novo rukovodstvo Udruženja „Jedinstveni gvozdeni puk“, sa sedištem u Nišu, ovih dana su jedinstveni samo u međusobnim optužbama za kršenje zakona, zbog čega su jedni protiv drugih podneli niz krivičnih prijava.

Doskorašnji predsednik Udruženja Dejan Veličković najavljuje da će duboke podele među njima uskoro biti „verifikovane“ i osnivanjem novog udruženja.

Manja grupa boraca predvođena bivšim predsednikom Veličkovićem protestvovala je u četvrtak ispred kabineta gradonačelnika Niša Darka Bulatovića, ukazujući između ostalog na navodno protivzakonito i nasilno preuzimanje udruženja i njegovog poslovnog prostora od strane novog rukovodstva, koje „želi da ga stavi pod kontrolu Srpske napredne stranke“. Novo rukovodstvo kategorički negira takve tvrdnje, istovremeno optužujući Veličkovića za privatizaciju udruženja i “nenamensko trošenje” oko 1,6 miliona „budžetskih“ dinara, dobijenih po osnovu dva projekta kod Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja.

Doskorašnji predsednik Veličković kaže za Danas da je protiv novih čelnika Udruženja podneo krivične prijave i zalbe različitim organima zbog “nelegalne” Skupštine na kojoj je smenjeno bivše rukovodstvo, “falsifikovanja” pečata udruženja, obijanja njegovih prostorija u mesnoj kancelariji “Čair” i „krađe“ stvari u udruženju. Pokrenuo je postupke i zbog, kako kaže, neovlašćenog upisivanja novih zastupnika udruženja u APR i protivpravne promene deponovanog potpisa udruženja u Upravi za trezor i banci “Inteza”.

On precizira da su  na “tajnoj” vanrednoj Skupštini, održanoj  u februaru ove godine u jednom Šahovskom klubu, “nelegalno” smenjeni upravni i nadzorni odbor, a izabrano novo rukovodstvo. Sednica je zakazana “protivno odredbama Statuta”, a odluke su donete  “bez kvoruma”, pošto joj je prisustvovalo samo 15, a trebalo je najmanje 40 članova. Na sednicu nisu pozvani članovi UO i NO koji su smenjivani, što je “zakonska obaveza”. Zapisnik sa Skupštine i izglasani izmenjeni Statut overeni su falsifikovanim pečatom, pošto je originalni pečat imao samo on, tvrdi.

“Jedinstveni Gvozdeni puk” razjedinili način trošenja novca i politika 2
Foto: Screenshot YouTube

Veličković dodaje da je, kako kaže, novo rukovodstvo obilo prostorije uduženja u mesnoj kancelariji „Čair“, a uz njih i veliku salu u tom objektu koji koriste građani, te neovlašćeno napravilo nove ključeve. Nije izvršena bilo kakva primopredaja zatečenih stvari u udruženju. U APR- u je kao zastupnik upisana osoba koja nije bila član udruženja, tvrdi.

– Uprkos tvrdnjama o mojim navodnim zloupotrebama, sve ovo je urađeno da bio naprednjaci preuzeli „Jedinstveni gvozdeni puk“ i sprečili njegove protestna okupljanja. Kada Grad nije ispunjavao obećano, umeli smo da zapretimo protestima i u vreme dolaska Aleksandra Vučića u Niš, zbog čega je vlast bila „u nebranom grožđu“. Već sada udruženje ne organizuje i ne učestvuje u bilo kakvim protestima, a u rukovodstvu udruženja ima i odbornika SNS-a i ljudi bliskih toj stranci. Čak su se hvalili time što je njihove nove prostorije posetio poverenik SNS-a za Niš Zvezdan Milovanović – kaže Veličković.

Novi predsednik Skupštine udruženja Jovan Šutović, koji je i u prethodnom „sazivu“ bio jedan od funkcionera, tvrdi za naš list da je vanredna sednica Skupštine zakazana i održana u skladu sa Statutom, odnosno na zahtev članova udruženja i tri člana bivšeg Glavnog odbora, a da joj je prisustvovalo 90 od 131 evidentirana člana udruženja, čime je obezbeđen kvorum za odlučivanje. Pečat kojim su overeni zapisnik sa sednice Skupštine i izmenjeni Statut je originalan, pošto ga je legalno posedovao i tadašnji potpredsednik „Jedinstvenog gvozdenog puka“ Desimir Veljović, koji je na Skupštini izabran za predsednika udruženja.

Novo rukovodstvo je 8. marta “legalno ušlo” u prostorije udruženja, uz prisustvo policije i zapisnik, koji nisu potpisali predstavnici bivšeg rukovodstva jer nisu došli na primopredaju, već su sve to „posmatrali iz kafane preko puta“. Veličković je, kažu, tada bio u zatvoru na izdržavanju kazne zbog remećenja javnog reda i mira na utakmici.

Prema Šutovićevim rečima, promena zakonskih zastupnika i deponovanih potpisa u obavljeni su u skladu sa zakonom. Veličkoviću i istomišljenicima je dva puta odbijen zahtev za pobijanje promena u APR-u i ponovno “upisivanje” starih rukovodilaca, a tim povodom još uvek se vodi sudski spor.

U novom rukovodstvu preciziraju da je vanredna skupština održana jer su članovi bili iziritirani navodnim Veličkovićevim zloupotrebama. Nije bilo nikakvih odluka o trošenju budžetskih para u 2018. godini koje je udruženje dobilo od resornog ministarstva za projekte „Za zdravu i čistu životnu sredinu” (900.000 dinara) i „Ne zaboravljamo i poštujemo učesnike ratova“ (749.000 dinara). Tvrde da servis u kojem socijalno ugroženiji borci održavaju kuće porodicama bolesnih boraca ili trećim licima nije formiran, iako ga je prvi projekat predviđao, a „nezaboravljanje“ učesnika ratova je „realizovano“ kroz polaganja venaca u Nišu i Prokuplju na Dan oslobođenja tih gradova.

– Novac je dobrim delom potrošen na lične potrebe Veličkovića.  On je isplaćivao sebi zaradu i u iznosu od 150.000 dinara, a trošio je novac na kafanske račune i alkohol. Davao je sam sebi pozajmicu, kupovao hranu za pse, garderobu…- kaže Šutović, inače advokat, dodajući da su protiv Veličkovića podnete krivične prijave ne samo nenamensko trošenje budžetskih sredstava, već i za zloupotrebu službenog položaja, ugrožavanje sigurnosti i proganjanje ili nasilje kroz zlostavljanje.

U novom rukovodstvu negiraju da je udruženje stavljeno pod kontrolu naprednjaka, ali Veličkoviću pripisuju da “uživa podršku” državnog sekretara u resornom ministarstvu i funkcionera PUPS-a Svetozara Aleksova.

– Mi se ne bavimo stranačkom politikom, niti SNS ima uticaja na naš rad, niti nas ona na bilo koji način finansira- tvrdi Šutović, dodajući da je, za razliku od njih, jedan od Veličkovićevih saradnika u februaru ove godine medijima izjavio da im “članstvo nije bitno”, te da imaju samo 33 člana, ali da će izaći na sledeće izbore kao članovi PUPS-a.

– To je klasično bavljenje politikom i kršenje našeg Statuta- zaključuje on.

Novo rukovodstvo tvrdi da je povećalo broj članova na više od 500, te da sprovodi čitav niz aktivnosti  kako bi se borcima popravio socijalni položaj i pružila podrška u rešavanju drugih problema. Predstavnici bivšeg rukovodstva kažu, takođe, da su  realizovali niz akcija na korist boraca.

I jedni i drugi „priznaju“ da je „nešto zapelo“ oko sistemskih akcija koje bi borcima mogle najviše da znače- okončanja izrade socijalnih karata, te potpuno ili delimično oslobađanje njihovih porodica od plaćanja komunalnih računa u slučaju socijalne ugroženosti. I deo odgovornosti za to prebacuju jedni na druge, optužujući se za „miniranja“ ili nesposobnost.

„Završili svoj deo posla u izradi socijalnih karti boraca“

Predstavnici sadašnjeg rukovodstva „Jedinstvenog gvozdenog puka“ kažu da su oni završili svoj deo posla u izradi socijalnih karti boraca, obradivši podatke oko 1400 porodica, ali da su se nakon toga Centar za socijalni rad  i nadležne gradske institucije „ućutale“.

Aktuelni predsednik udruženja Desimir Veljović je u maju ove godine uputio dopis Centru za socijalni rad u kojem pita zašto se ne sprovodi gradska odluka o potpunom ili delimičnom oslobađanju porodica boraca od plaćanja komunalnih usluga, i zašto još uvek nisu umanjeni komunalni računi onima koji su podneli zahteve. On je podsetio da je Skupština grada u martu ove godine donela odluku da će porodice boraca bez prihoda biti potpuno oslobođene plaćanja komunalija, a one sa manjim prihodima plaćati umanjene račune- od pet do 45 odsto.

– Upravo smo razgovarali sa gradonačelnikom, te dogovorili da će biti nastavljene naše akcije- prioritet boraca pri lečenju u zdravstvenim ustanovama i isplatu jednokratne novčane pomoći za ogrev i lekove. Odluka o olakšicama u plaćanju komunalija trebalo bi da bude promenjena već na sledećoj sednici Skupštine grada. Novi predlog je da porodice svih boraca plaćaju umanjene komunalne račune za 1.000 dinara- rekao je danas Dejan Veličković za naš list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari