Jedna od poslanica dr Edit Samerskil je pre 80 godina vodila višenedeljnu borbu za ogledalo u garderobi parlamenta, piše list Vreme na današnji dan 1939. godine.
Narodna poslanica dr Edit Samerskil smatrala je da 615 članova engleskog parlamenta imaju prava da najzad u garderobi dobiju jedno ogledalo.
Kako Vreme prenosi, doktorka Edit je nekoliko nedelja agitovala na sve strane za jedno ogledalo „koje je potrebno radi pristojnosti za poslanike oba pola.“
Svi poslanici u britanskom parlamentu imali su 1939. godine jednu zajedničku garderobu na prvom spratu, dok je na vrhu zgrade na terasi postojala jedna soba za 12 žena – poslanika.
Ženama je bilo potrebno pet minuta da se popnu do terase.
Istog dana list Vreme piše o jedanaestogodišnjoj devojčici iz Londona Pegi Hilman koja je smatrana najmlađom britanskom bolničarkom.
Pegi je bila jako sitna i niska, da u ambulanti St. Džona nije mogla naći ni jednu odgovarajuću uniformu, već joj je majka morala poručiti specijalnu.
Pre nekoliko meseci Pegi je sa odličnim uspehom položila sve ispite, ali je morala da sačeka svoj 11. rođendan kako bi mogla biti primljena u bolnicu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Na današnji dan 1939. godine list Pravda je pisao o umetnosti i tehnici isticanja lepote kod žena.
Krajem tridesetih godina prošlog veka otkrivene su tehnike pronalaženja prave kombinacije boja sa prirodnim tonovima kože.
Smatrano je da je bela put dolazila do izražaja uz korišćenje svetlih boja, bele i crne. Krem put nanošenjem žute, zelene, zlatno smeđe, kao i ljubičaste.
Jedan od trendova koji su žene iz tog perioda pratile jeste nanošenje ruža za usne koji je bio u istom tonu kao i rumenilo, samo tamnije nijanse.
Kako prenosi Pravda, jedan veliki američki kozmetičar je tih godina zapisao: „Proučavajte oči danju, a kosu noću.“
To je trebalo da znači da se tonovi i boje oka menjaju kombinacijom različitih nijansi senki.
Čuveni kozmetičar je savetovao da ukoliko neko ima plave oči, a želi da dobije ljubičasti sjaj, bilo bi poželjno da obuče ljubičastu blizu kako bi oči poprimile sjaj iste te boje.
Što se tiče kose, vodilisu se Ticijanovim optičkim trikom.
Ukoliko je kosa prirodno zlatna, svetlo smeđa ili uopšte svetlije nijanse, može se istaći oblačenjem haljine napravljene od materijala koja je za nijansu svetlija od kose.
Ako je kosa crna i tamno smeđa, istaći će se sjajnim i živim bojama, piše Pravda na današnji dan pre 80 godina.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.