Savremena međunarodna situacija pokazuje, da jednopolarni svet nije postao realnost, smatra šef MIP Rusije Sergej Lavrov. „Objektivno se smanjuje hipertrofirani rast SAD u svetskim poslovima. Ispoljava se značaj ruskog faktora u svetskoj politici“, izjavio je Sergej Lavrov na zasedanju Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku.
Savremena međunarodna situacija pokazuje, da jednopolarni svet nije postao realnost, smatra šef MIP Rusije Sergej Lavrov. „Objektivno se smanjuje hipertrofirani rast SAD u svetskim poslovima. Ispoljava se značaj ruskog faktora u svetskoj politici“, izjavio je Sergej Lavrov na zasedanju Saveta za spoljnu i odbrambenu politiku. „Savremena situacija pokazuje da jednopolarni svet nije postao realnost – a i nije mogao postati“, dodao je ministar i podvukao da je praksa pokazala neodrživost vojno-političkih ili ekonomskih resursa jedne države za rešavanje globalnih svetskih problema.
Prema mišljenju Lavrova mnogima u SAD je do danas teško da shvate tu činjenicu. „U SAD mnogi ne mogu da prevaziđu sebe i izgovore reč „višepolarnost“, rekao je ministar i dodao da je istovremeno očigledno ispoljavanje novih centara sile koje se takmiče za dostup prirodnim resursima i uticaj na svetsku politiku. „Zapad gubi monopol na upravljanje procesom globalizacije“, podvukao je Lavrov. Šef MIP Rusije je s državnim sekretarom SAD razmatrao pitanje razmeštanja elemenata PRO u blizini granica Rusije. „Ako se pod izgovorom od iranske opasnosti pored naših zapadnih granica počinju razmeštati elementi nacionalne protivraketne odbrane SAD, kada se paralelno s radom na rezolucijama protiv ruskih kompanija koje nisu kršile nikakve zakone Rusije, niti međunarodna pravna akta uvode jednostrane američke sankcije, onda zašto uopšte o tome i govoriti u Savetu bezbednosti“, rekao je Lavrov na Savetu i izrazio nadu da će se američki partneri nad tim zamisliti.
Izjave o energetskoj uceni Rusije nemaju nikakvih dokaza, rekao je Lavrov. „Niko i nikada nije dokazao da teza o energetskoj uceni od strane Rusije ima nekakvu osnovu i da smo mi prekršili makar ijednu svoju obavezu, ijedan sporazum“, rekao je Lavrov. „Dopuštam da se iza toga kriju pokušaji da se Rusija prikuje za energosirovinsku nišu“, istakao je Lavrov i dodao da „smo mi obavezni da to ne dopustimo“. Prema mišljenju ministra „poznate razlike s Ukrajinom i Belorusijom su po logici morale ubediti Zapad u to da Rusija ne iznosi „imperijske zamisli“, već gradi „normalne odnose“. Lavrov dodaje da bi na Zapadu moglo da izazove podozrenje nešto u ekonomskim odnosima, ali „toga sada nema“, rekao je on. Govoreći o Zajednici Nezavisnih Država on je ukazao da „mi shvatamo, vidimo ovde interese drugih velikih država. Želimo da se interesi velikih država ZND realizuju na legitimnim osnovama. Nećemo padati na provokacije a da pri tom ne ukažemo i ne razjasnimo o kakvim je provokacijama zapravo reč.
Predstojeći predsednički izbori u SAD i situacija oko Iraka ne treba da dovedu do pauze u odnosima između Moskve i Vašingtona, rekao je Lavrov. On je istakao da politikološki krugovi Rusije i SAD pretpostavljaju da će u vezi s elektoralnim ciklusima u dve zemlje nastati nekakva pauza u razvoju bilateralnih odnosa. „To ne bi bilo poželjno. Želeli bismo da se SAD ne povlače u sebe ni pred licem Iraka, ni u vezi s izbornim problemima“. Prema mišljenju Lavrova danas postoje dobre mogućnosti za razvoj rusko-američke saradnje, a o tome svedoče zajedničke inicijative u borbi protiv akata nuklearnog terorizma, na razvoju mirne nuklearne energetike, a takođe rezultati složenih pregovora između Moskve i Vašingtona povodom pridruživanja Rusije STO. „Od naše dve zemlje zavisi strateška stabilnost u svetu“, podvukao je ministar Lavrov i dodao da smatra mogućim stvaranje mehanizama saradnje na najzaoštrenijim međunarodnim pitanjima u formatu Rusija – Evropska unija, SAD. „Mi se zalažemo za kompleksan prilaz rešavanju problema stabilnosti Evroatlantskog regiona. Moguće je uspostavljanje neformalne saradnje na svim složenim pitanjima u trostranom formatu – Rusija – EU – SAD“, istakao je Lavrov. On je naglasio, da „klice takve saradnje već postoje – sem Saveta bezbednosti UN postoje i takvi mehanizmi kao što je „G-8“, bliskoistočni kvartet i „šestorka“ o Iranu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.