Ime Vuka Jeremića se pojavilo u kontekstu slučaja ubistva gardista na Topčideru zbog spekulacija da bi mogao da se kandiduje predsedničkim izborima.
To kaže za advokat Danas Božo Prelević, bivši predsednik Državne komisije koja je ispitivala okolnosti pod kojima su 2004. poginuli vojnici Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović. Prema Prelevićevim rečima, insinuacije da je Jeremić na bilo koji način umešan u smrt gardista je „obična glupost“.
– Nije tačno da je Vuk Jeremić prvi saznao za smrt vojnika. A sve i da je to tačno, ta informacija bi bila potpuno besmislena za tok istrage. Pravo pitanje je zbog čega niko ne traži ubice – navodi Prelević.
U toku jučerašnjeg dana premijer Aleksandar Vučić je primio porodice nastradalih. Tom prilikom, navodi se u saopštenju, Vučić je prihvatio inicijativu pravnih zastupnika i članova porodica da Vlada obrazuje posebnu komisiju radi utvrđivanja svih okolnosti u vezi sa stradanjem gardista.
Komentarišući najavu formiranja posebne komisije, Prelević je istakao da je dobra svaka inicijativa koja će doprineti pronalasku ubica ali naglašava da „komisija ne bi smela da izlazi iz okvira državnih organa, osim u slučaju da Vučić ne sumnja da policija ne radi svoj posao“.
Svetko Kovač, koji je u vreme pogibije gardista bio direktor Vojnobezbednosne agencije, kaže za Danas da je svakako ohrabrujuća vest da se preduzimaju mere da se konačno razjasni pogibija dvojice gardista.
– Međutim, mislim da bi bilo mnogo efikasnije da je Više javno tužilaštvo nastavilo rad na ovom slučaju. Vojni istražni organi i Državna komisija nisu uspeli da razjasne činjenice koje se odnose na pogibiju dvojice vojnika ali se njihovi podaci i podaci forenzičke analize u 3D tehnologiji mogu koristiti za rad novog tima veštaka koje bi formiralo Više javno tužilaštvo. Pošto su i vojni istražni organi i Državna komisija svoje zaključke uglavnom formirali na osnovu nalaza i mišljenja veštaka, postoji potreba da se istraga vodi i u pravcu razjašnjavanja drugih činjenica i okolnosti, a to može samo nadležno tužilaštvo – smatra Kovač.
Priča o umešanosti Vuka Jeremića, bivšeg ministra spoljnih poslova Srbije, u javnosti se pojavila pre dva dana kada je na konferenciji za medije Olgica Batić, pravna zastupnica porodica ubijenih gardista, javno pozvala tužilaštvo da ga sasluša. Batićeva je ovaj zahtev temeljila na iskazu bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore Branka Krge, koji je tužilaštvu rekao da ga je upravo Jeremić obavestio o pogibiji vojnika.
Pojedini predstavnici vojnih struktura za Danas nezvanično komentarišu da je „indikativno što se ceo slučaj pojavio ubrzo nakon štrajka vojnih struktura, kao i u predvečerje izborne kampanje za predsednika države“. U tom kontekstu, naši izvori kažu da je „reč o zameni teza“, odnosno da „nadležni umesto da se bave time ko je koga zvao nisu rasvetlili slučaj ubistva gardista u proteklih 12 godina“.
Inače, kako je Danas svojevremeno pisao, advokati porodica gardista su još početkom godine uputili tužilaštvu zahtev za saslušanje Vuka Jeremića, ali, prema njihovim navodima, do danas nisu dobili odgovor.
Podsetimo, vojnici Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović poginuli su 5. oktobra 2004. godine tokom obavljanja stražarske službe u kasarni na Topčideru. Istog dana Generalštab Vojske SCG formirao je posebnu komisiju za ispitivanje ovog događaja. Dva dana kasnije, istražni sudija Vojnog suda Vuk Tufegdžić je ispred komisije izjavio da su vojnici pucali jedan na drugoga, isključivši mogućnost da je u pogibiji gardista učestvovalo treće lice.
Nedelju dana kasnije, na zahtev predsednika Državne zajednice Srbija i Crne Gora Svetozara Marovića formirana je državna komisija u kojoj su se nalazili predstavnici MUP-a Srbije, Bezbednosno-informativne agencije, pravosudnih organa Srbije i nezavisni stručnjaci. Ova komisija je opovrgla nalaze vojske i došla do zaključka da je vojnike ubila treća osoba. Ovaj zaključak je potvrđen u tri nezavisna veštačenja.
Dvanaest godina tapkanja u mestu
Iako je Ustavni sud pre više od tri godine odlučio da je porodicama ubijenih vojnika povređeno pravo na pravično suđenje, ovaj slučaj se i dalje, dvanaest godina nakon tragedije, nalazi u predistražnoj fazi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.