Predsedavajući Generalne skupštine UN Vuk Jeremić zakazao je za 10. april sledeće godine javnu raspravu u Generalnoj skupštini o ulozi međunarodnih ad hok krivičnih tribunala u ostvarivanju pravde i pomirenja, ocenivši da je oslobađajućom presudom hrvatskim generalima u Haškom tribunalu nanet udarac ugledu UN.



Kako saznaje Danas, osim država članica, pred Generalnom skupštinom UN naći će se i predstavnici izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske, ali i žrtve koje su preživele hrvatsku vojnopolicijsku akciju Oluja avgusta 1995. godine. Oni bi trebalo da govore o patnjama kroz koje su prošli tokom i posle Oluje. Prema izvoru našeg lista, ovoj Jeremićevoj odluci usprotivilo se nekoliko zemalja stalnih članica Saveta bezbednosti UN – SAD, Velika Britanija, Francuska, dok su se Kina i Rusija saglasile da učestvuju u raspravi.

Predsedavajući Generalne skupštine UN iskoristio je, na ovaj način, inokosno pravo da pred Generalnom skupštinom zakaže javnu debatu u glavnom plenumu, gde učestvuju sve države sveta, da bi se na pravoj „svetskoj pozornici“ mogle izneti sve informacije i sva viđenja onoga što se desilo tokom Oluje. Pošto je predsedavajući GS UN – Jeremić ima pravo da na raspravu pozove sve zemlje članice UN, ali i predstavnike akademske zajednice i izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske. Istovremeno, očekuje se da će na javnoj raspravi, koja bi mogla da potraje i desetak dana, biti prikazani i dokumentarni filmovi o stradanju Srba u Krajini.

Jeremić je u jučerašnjem saopštenju izrazio uverenje da istinsko pomirenje u regionu nije moguće zasnivati na negaciji i veličanju zločina i najavio da će debata biti otvorena ne samo za predstavnike država već i za akademsku zajednicu, istaknute pojedince i građanska udruženja.

„Odluka Žalbenog veća Haškog tribunala u vezi sa operacijom Oluja izazvala je razumljivo ogorčenje u mnogim delovima sveta. Nesporna je činjenica da je oko četvrt miliona Srba prognano sa svojih ognjišta u svega nekoliko dana, a da je sud koji je osnovan da bi istražio ovakva nedela praktično odlučio da za ovaj čin nije bilo ni krivaca niti odgovornih. Iz toga bi moglo da se zaključi da zločina zapravo nije ni bilo, što je u evidentnoj suprotnosti sa realnošću“, ističe Jeremić.

Prema njegovim rečima, imajući u vidu da su upravo UN bile osnivač takvih sudova, „prirodno je da se ovde raspravlja o njihovom učinku, kao i o stepenu ispunjenosti njihove izvorne svrhe“. Podsetimo, povod za ovakvu odluku Jeremića je što je Apelaciono veće Haškog tribunala u petak oslobodilo hrvatske generale Anta Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995, poništivši prvostepenu presudu, kojom je Gotovina bio osuđen na 24 godine zatvora, a Markač na 18 godina zatvora.

Bivši šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović kaže za Danas da je odluka o pokretanju rasprave na GS UN povodom poteza Haškog tribunala „dobra odluka“, ali da ne zna koliko je proceduralno ispravna, odnosno koliko on sam može da postavi tu temu na raspravu.

– Inicijativa ima logiku i pravi je trenutak da se razgoliti Haški tribunal i oni koji stoje iza njega. Srbija treba da se zaštiti od relativizovanja pravde i krivice i treba mobilisati što veći broj zemalja da učestvuju u raspravi. Bilo bi dobro kada bi se pokrenula debata i u Savetu bezbednosti, iako Srbija ne može da učestvuje, navodi Jovanović.

Direktor Centra za novu politiku Vladimir Todorić ističe za naš list da misli da je odluka Vuka Jeremića ispravan potez i „jedino što je na raspolaganju Srbiji“. Prema njegovim rečima, period do aprila, za kada je zakazana rasprava, nije predugačak, jer je „potrebno stvoriti podršku što većeg broja zemalja“.

– Potpuno je ispravno da se na tom mestu raspravlja o učinku suda u Hagu, imajući u vidu da su taj sud ustanovile UN. To ne može biti sprečeno argumentima o nezavisnom sudstvu, jer je Tribunal imao političku ulogu da dovede do pomirenja, objašnjava Todorić.

Grubješićeva otkazala posetu Zagrebu

Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić potvrdila je juče da je otkazana njena poseta Zagrebu zbog oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču u Haškom tribunalu. „Neću iću u Zagreb 27. novembra. Nije ni vreme ni prilika, pogotovo zbog delirijuma koji traje i eksplozije palanačkog nacionalizma. Ne bi mi bilo prijatno da u takvoj lošoj atmosferi po Srbe i Srbiju produžavam protokol o saradnji s Hrvatskom u oblasti evropskih integracija“, rekla je Grubješićeva za RTS.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari