Sedokosa Lia Kačaturian rešena je da nastavi da zarađuje novac u Istanbulu za svoju porodicu u Jermeniji, ne plašeći se pretnje turskog premijera Tajipa Erdogana da će deportovati nelegalne jermenske migrante. „Ne bojim se. Moram da radim ovde jer je situacija u Jermeniji veoma loša“, rekla je šezdesetogodišnja Lia Kačaturian.
Ostali jermenski migranti u siromašnoj oblasti Kumkapi izrazili su više zabrinutosti zbog Erdoganove pretnje da će se osvetiti nakon što su američki i švedski parlamentarni komiteti usvojili rezolucije kojima su ubijanje Jermena u Prvom svetskom ratu od strane otomanskih Turaka proglasili genocidom. Jermenija, koja je prošle godine potpisala sa Turskom sporazum kojim dve zemlje treba da prevaziđu jednovekovnu međusobnu netrpeljivost i ponovo otvore granicu, uporedila je Erdoganovo upozorenja sa govorom koji je prethodio masovnim ubistvima Jermena 1915.
„Prošlo je sto godina i ta tema je ponovo pokrenuta, a sada smo mi ti koji su uplašeni“, rekla je jedna 56-godišnja jermenska domaćica i majka dvoje dece, koja je iz straha za život zatražila anonimnost, „Premijer je bio veoma strog. Ne želimo da se mešamo u politiku. Došli smo ovde samo da radimo. U Jermeniji nema privrede“, rekla je ona. Kao i mnogi drugi jermenski migranti u Istanbulu ova bivša profesorka došla je iz jermenskog grada Gjumrija nakon zemljotresa 1988. Rekla je da su njeni rođaci zabrinuti zbog situacije u kojoj se nalazi nakon nedavnih Erdoganovih komentara.
Turski premijer je takođe okrivio jermensku dijasporu da pravi probleme između Zapada i Turske. Međutim, tursko-jermenske grupe tvrde da turski političari preuveličavaju broj ilegalnih radnika i prete progonom kad god tenzije između Ankare i Jerevana kulminiraju. Rezultati istraživanja koje je prošle godine sprovela Evroazijska partnerska fondacija sa sedištem u Jerevanu, pokazali su da 94 odsto nelegalnih jermenskih radnika u Turskoj čine žene koje rade kao domaćice i dadilje.
Jermenski ministar spoljnih poslova Edvard Nalbandian rekao je da izjave poput one Erdoganove „vode ka totalno negativnim posledicama“. Sporazum koje su dve zemlje potpisale prošle godine tek treba da bude ratifikovan u njihovim parlamentima, a vlade optužuju jedna drugu za pokušaj preinačenja teksta iz dokumenta. Erdoganove pretnje da će proterati 100.000 Jermena naišle su ne negodovanje država članica EU koje su podržale evropske težnje Turske, kao i njene mirovne sporazume sa Jermenijom.
Međutim, i Jermeni i Turci u oblasti Kumkapi rekli su da su njihovi odnosi bili veoma dobri. „Turci su dobri ljudi i mi im se dopadamo. Ni sa jednim ovde nemam probleme ni nesuglasice. Nema razloga za brigu“, rekao je Arsen Barsegian (22) koji zbog prirode posla stalno putuje između Turske i Jermenije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.