Borko Josifovski, nekadašnji direktor Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć Beograd, koji je još 2005. godine ukazao na ilegalnu saradnju lekara Hitne pomoći i pogrebnika, ostao je bez sudske zaštite, nakon što je Apelacioni sud u Beogradu u presudi čije je obrazloženje objavljeno danas, odbio njegov tužbeni zahtev.
Sud je ustanovio da, iako je Josifovski „učinio verovatnim da je prema njemu preduzeta štetna radnja“ zbog uzbunjivanja, ipak ne može da ostvari prava po Zakonu o zaštiti uzbunjivača jer se štetna radnja dogodila pre nego što je zakon stupio na snagu u junu 2015. godine.
– Sud je naveo da zakon ne može da se primenjuje retroaktivno, ali je potpuno ignorisao da ja i dalje trpim odmazdu zbog toga što prijavio korupciju u Hitnoj pomoći. Ipak, ne osećam se kao gubitnik. Moja satisfakcija dolazi iz toga što je utvrđeno da sam s pravom uzbunio javnost i da sam zbog toga bio progonjen, kaže za Danas Borko Josifovski.
Apelacioni sud je presudom preinačio odluku Višeg suda iz oktobra prošle godine koji je odlučio u korist Borka Josifovskog. Preinačena je i odluka o sudskim troškovima od 67.500 dinara koje po ovoj najnovijoj presudi mora da plati bivši direktor Hitne pomoći.
– Presude se donose u ime naroda, ali ne znam kako u ime naroda može da se štiti neko ko je počinio krivično delo protiv zdravlja ljudi. Država s jedne strane proklamuje borbu protiv kriminala i korupcije, a onda sudovi donose ovakve presude, ističe Josifovski. On podseća da mu je prilikom prvostepene presude ministar zdravlja Zlatibor Lončar ponudio mesto u timu za borbu protiv korupcije i da je istu ponudu odbio.
– Ja mislim da je on to ponudio pod pritiskom javnosti. Svi ljudi koji su učestvovali u falsifikovanju dokumentacije zahvaljujući kojoj sam izbačen sa posla su i dalje u ministarstvu i sistemu zdravstva. Vlasti se menjaju, ali se odnos prema korupciji u zdravstvu ne menja. Da sam prihvatio taj poziv, pitam se da li bi presuda bila ista ili je ovo neki vid odmazde, naglašava Josifovski.
Iako presuda ističe da je Josifovski učinio verovatnim da je pretrpeo štetne radnje, takođe i naglašava da on „nije identifikovao radnje činjenja ili nečinjenja u odnosu na sebe, a koja bi predstavljala štetne radnje zbog kojih bi mu pripadala tražena zaštita zbog izvršenog uzbunjivanja“.
Prema rečima Duška Kovačevića, advokata pravnog tima portala Pištaljka koji zastupa Josifovskog ovakva formulacija u presudi je kontradiktorna, ali i netačna.
– U samoj tužbi su taksativno nabrojano radnje koje su nanele štetu Josifovskom. Moje je duboko uverenje da je Apelacioni sud propustio još jednu priliku da ispravi nepravdu koja je naneta Borku Josifovskom, kaže Kovačević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.