Komemoracijom u ustaškom logoru u Jasenovcu pred kriptom spomenika „Kameni cvet“ juče je obeležena 66-godišnjica stradanja civila na kome je prisustvovao hrvatski državni vrh na čelu sa predsednikom Ivom Josipovićem i premijerkom Jadrankom Kosor, kao i delegacije bivših logoraša i antifašističkih boraca zemalja regiona.


„Za zločin u Jasenovcu nema opravdanja, on se ne sme zaboraviti, umanjiti niti zataškati. Većina Hrvata nikada nije prihvatila nacističku ideologiju niti ustaški režim i da su zajedno sa Srbima, Romima, Jevrejima i ostalima uspeli da se odupru zlu. Upravo zato važno je da danas gradimo mostove, da razgovaramo sa drugim zemljama, da razgovaramo sa našim prijateljima, da vidimo koja je to istina koja nas može povezati, koja od ove regije može učiniti regiju mira“, poručio je Josipović.

Premijerka Kosor je u Jasenovcu istakla da se posle Drugog svetskog rata mislilo da se zlo iz tog koncentracionog logora ne može ponoviti, ali da su se devedesetih godina „dogodili Vukovar i Srebrenica“. Ona je navela da nema opravdanja za zločine koji su se dogodili u Jasenovcu i dodala da hrvatska vlada odbacuje svaki oblik istorijskog revizionizma.

„Pavelićev režim je bio zlo. Ljudi su ubijani samo zato što su bili drugi i drugačiji. Sa ovog mesta postavljamo pitanje – da li ćemo moći da prekinemo lanac zla i mržnje“, naglasila je hrvatska premijerka Jadranka Kosor.

Komemoraciji su prisustvovali i preživeli logoraši Jasenovca, delegacije bivših logoraša i antifašističkih boraca zemalja regiona, delegacija političkih stranaka, kao i diplomatski kor, među kojima i predstavnici Srbije. Nakon verskog obreda, u kriptu su položeni venci.

Tačan broj žrtava u Jasenovcu nije nikad utvrđen. Izveštaj državne Komisije FNRJ za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih saveznika, kao i Centar „Simon Vizental“, govore o tome da je u logorima Jasenovca stradalo između 600.000 i 700.000 ljudi. S druge strane, prema zvaničnim podacima Hrvatske, u Jasenovcu je stradalo između 83.000 i 100.000 ljudi, najvećim delom Srba, a do sada je poimenično popisano više od 80.000 logoraša. 

Logor od 1941.

Koncentracioni logor Jasenovac je formiran u leto 1941. godine i delovao je na više lokacija, među ostalim i u Staroj Gradiški, dok su u Donjoj Gradini, na bosanskoj obali Save, vršene masovne likvidacije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari