Mesec i kusur dana posle poraza od Belorusije i eliminacije sa prvenstva Evrope, s deset glasova za i jednim protiv, Rukometni savez Srbije smenio je selektora muške rukometne reprezentacije Jovicu Cvetkovića, ostavši tako dosledan svojoj ustaljenoj praksi isporučivanja ceha za neuspehe samo jednom čoveku.
Uvek kada bi se desio rezultatski podbačaj, a naše muške i ženske seniorske ekipe poslednjih petnaestak godina mnogo više su nas terale da se s tugom i gorčinom prisećamo zlatnog doba ovog sporta nego nam davali razloga za radost i ponos, kola bi se lomila na ljudima zaduženim za sastavljanje timova i igru, a izostajali dublja analiza hronično očajnog stanja u srpskom rukometu i strateški potezi za njegovo kompletno ozdravljenje.
– Imao sam problematične igrače… I pre mene su pravili velike ispade, ali su imali zaleđinu od nekoga u Savezu. Nisu se borili, a to nije taktika nego ličnost igrača. Ne mogu nikoga da nateram da trči, hteo sam sve da ih oteram i da poslednji meč igram sa sedmoricom.. Nismo imali testiranja, nije bilo novca, čak ni za telefon i praćenje igrača tokom klupskih sezona, a mnogi su na pripreme došli povređeni. Savez nije ništa uradio da obezbedi prave uslove, radili smo kao u kamenom dobu. Nisam bio u situaciji da stvaram reprezentaciju kao od 2006. do 2009. godine, već sam morao da je sastavljam od igrača koji nisu bili disciplinovani, niti su ikada u karijeri ostvarivali veće uspehe – branio se na Upravnom odboru RSS oterani šef struke „orlova“, uz tvrdnju da tokom EP nije bio pijan od alkohola, za šta su ga u nepotpisanom pismu javnosti optužili njegovi donedavni puleni, već „od muke“.
Tako je neslavno i brzo završen drugi Cvetkovićev mandat na klupi „orlova“, pod čijom komandom je naša selekcija a Svetskom prvenstvu 2009. dugo bila u igri za prolaz u polufinale. Svojevremeno jedan od najboljih desnih bekova sveta nije dugo vodio ni reprezentaciju Saudijske Arabije, makedonski Metalurg, Železničar iz Niša, rumunsku Konstancu i banjalučki Borac, a najviše uspeha je imao dok je trenirao svoj matični klub Crvenu zvezdu, s kojom je osvojio dve duple krune, da bi je napustio pod nerazjašnjenim okolnostima, zbog navodnih političkih pritisaka i članstva u Srpskoj radikalnoj stranci, mada je on sam demantovao bilo kakve veze s tom partijom. Svedoci moći jugoslovenskog rukometa zato ovog 59-godišnjeg Beograđanina preke naravi i britkog jezika pamte pre svega kao prvog golgetera SFRJ na SP 1986, odakle su „plavi“ doneli pobednički trofej, i dve vezane titule u Ligi šampiona s čuvenom šabačkom Metaloplastikom, čija je igra u to vreme vrlo zavisila od njegovih pogodaka sa devet metara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.