Svečanom akademijom, dodelom priznanja, projekcijom filma i izložbom u hotelu Mona, a potom koncertom Sanje Ilića i Balkanike i velikim vatrometom na Kraljevom trgu, na Zlatiboru je obeleženo 120 godina organizovanog turizma na toj planini.
Od nekadašnje nerazvijene srpske zabiti Zlatibor je postao turistički centar prve kategorije koji privlači sve više turista i investitora.
Pre 120 godina, odnosno 20. avgusta 1893. godine Zlatibor je posetio kralj Milan Obrenović, kome je priređen ručak kraj izvora Kulaševac, što se smatra početkom organizovanog turizma na toj planini. Naredne godine, kao pomen na tu posetu, na tom mestu izgrađena je česma i nazvana Kraljeva voda, a taj naziv nosi i celo naselje kod jezera u centru Zlatibora. Zlatiborci su ugostili i drugog srpskog vladara – kralja Petra Prvog Karađorđevića, koji je prvi put na Zlatiboru boravio 1908. godine iz zdravstvenih razloga, nakon čega počinje razvoj mondenskog turizma. Danas, umesto nekadašnjih koliba za odmor, Zlatibor nudi elitne hotele, apartmane, vile, veoma razvijenu infrastrukturu, bogat kulturni, sportski i zabavi život. Hoteli raspolažu sa oko 4.500, a privatni smeštaj oko 15.000 ležaja. Osim zdravstvenog, rekreativnog, tranzitnog, kongresnog, manifestacionog, izletničkog i seoskog turizma, zahvaljujući ulaganjima u sportsku infrastrukturu, razvio se i sportski turizam.
Istakavši da u Srbiji retko koje turističko mesto može da se pohvali tako vrednim jubilejom, predsednik opštine Milan Stamatović poručio je da to obavezuje na nastavak razvoja i ulaganja.
– U ovoj godini mala opština Čajetina sa oko 16.000 stanovnika u godini velikog jubileja donosi i velike odluke o budućem razvoju, kako bi Zlatibor postao jedan od najrazvijenijih evropskih turističkih centara. U Srbiji nije sve idealno, ali trudimo se da, u ovim teškim vremenima, sačuvano ono što treba sačuvati i da unapredimo ono što može da se unapredi i da budućim generacijama ostavimo da i dalje razvijaju Zlatibor, kao što su to pre nas činili naši preci – poručio je Stamatović. On je objasnio da će uskoro početi gradnja gondole od Zlatibora do Tornika, sa međustanicom kod Ribničkog jezera, što će biti prava turistička atrakcija, a u planu je izgradnja novog turističkog kompleksa na tom jezeru.
Nakon podsećanja na turističke početke, Arsen Đurić, direktor Turističke organizacije Zlatibor, istakao je da je ta planina danas postala jedan od najvećih turističkih centara u Srbiji, na kojoj sezona traje tokom cele godine.
– Po broju gostiju Zlatibor je prestigao mnoge banje i primorska mesta, a zimski meseci su po obimu prometa dostigli letnje mesece, što ukazuje na to da su se formirale dve uspešne sezone – letnja i zimska. U turističkom špicu ovde boravi i do 25.000 gostiju dnevno – saopštio je Đurić, podsetivši da se na toj planini ostvari više od milion noćenja godišnje.
O počecima turističkog razvoja Zlatibora govorili su Snežana Đenić, autorka postavke „Svetlopisom kroz prvu srpsku vazdušnu banju“, i prof. dr Slobodan Unković, nekadašnji socijalista i rektor Beogradskog univerziteta, jedan od autora strategije turističkog razvoja Zlatibora, a danas dekan Univerziteta Singidunum, koji je istakao da je za dalji razvoj Zlatibora i privlačenje većeg broja inostranih gostiju potrebna izgradnja autoputa, početak rada aerodroma Ponikve, ali i izgradnja akva-parkova i još sportskih terena, sugerišući odgovornima da sačuvaju što više zelenih površina u centru samog Zlatibora.
Priznanja
Za doprinos razvoju Zlatibora posthumno su odata priznaja Sekuli Kneževiću Ćaldoviću, uglednom inženjeru iz Sirogojna, koji je zaslužan za izgradnju nekadašnjeg puta od Užica do Kraljeve vode, i akademiku Miladinu Pećinaru, rodom iz zlatiborskog sela Ljubiša, tvorcu moderne hidrotehnike u Srbiji, po čijim projektima su izgrađeni brana na Ribničkom jezeru i jezero u centru Zlatibora. Ista priznanja dodeljena su i Dobrili Smiljanić, modnoj kreatorki koja je u svet vinula umeće zlatiborskih pletilja i inicirala osnivanje Muzeja na otvorenom Staro selo u Sirogojnu, kao i Milisavu R. Đeniću, istoričaru iz Čajetine, autoru brojnih knjiga i istraživanja o Čajetini i Zlatiboru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.