Postalo je besmisleno ostati u telu koje se ne snalazi u prostoru i vremenu i zanemaruje ogromne društvene turbulencije i nezadovoljstvo javnosti, kaže za Danas Judita Popović, članica REM-a koja je danas uputila Skupštini Srbije svoju pismenu ostavku.
Kako objašnjava, kao jedan od četvoro predloženih kanditata od strane opoziicje za sastav REM-a uradila je sve što je u njenoj moći. Proteste protiv nasilja podržava, kao što je počev od 1991. godine svoj glas digla protiv prisilne mobilizacije i ratova devedesetih, i upravo je to radila sve protekle godine u REM-u.
„Uradila sam sve što sam mogla da to promenim i sada je dosta. Ostavku dajem poštujući opravdan gnev, tugu i ogorčenje javnosti koja su i moja dominantna osećanja u proteklih mesec dana. Protesti koji traju daju mi nadu da se neće zadovoljiti kozmetičkim izmenama, već je ključni cilj promena sistema vrednosti nametnut devedesetih godina prošlog veka. Sve to nasilje koje se od tada glorifikuje, postalo je sredstvo nesavesnih političara i medija, da zarobe naše društvo“, objašnjava za naš list Popovićeva.
Dodaje da su poslednje tragedije razotkrile brojne pukotine ali i neprofesionalnost nosilaca javnih funkcija.
„Tragedija s početka maja pokazala je svu ispraznost, surovost, nedostatak saosećanja, neprofesionalnost, krajnju nehumanost vlasti, režimskh medija i regulatora. Odgovor građanske proevropske javnosti je na protestima da dalje više ovako neće moći, što ja podržavam u potpunosti. Moja ostavka je najmanje što mogu trenutno da učnim za ovo društvo, a mnogo je više od onoga što mogu uraditi kao članica Sveta regulatora“, kaže Judita Popović.
Kako je navela, njen savet je da treba insistirati na razrešenju članova Saveta REM-a iz člana 16. Zakona o elektronskim medijima, što bi bilo mnogo delotvornije jer je naglasak na odgovornosti svakog člana ponaosob.
Bivša potpredsednica Skupštine Srbije i advokatica Judita Popović, čije ime se najčešće spominje u javnosti, izabrana je pre tri godine sa još troje kandidata za članicu Saveta REM-a kao rezultat dogovora vlasti i opozicije a ovaj kompromis predviđao je kvalitativno unapređenje zaparloženog regulatora.
„REM sam zatekla kao jednu zatvorenu instituciju prema javnosti, sa jasnom hijerarhijom odlučivanja, a politički uticaj, kao i uticaj medijskih mogula se nije skrivao. Pune tri godine sam u konstantnom klinču sa većinom zbog neslaganja širokog sektra. Na poslednjom sednici, na kojoj je TV Informer dobio dozvolu za emitovanje programa iako u svom elaboratu navodi da će se 75 odsto informativnog medijskog sadržaja temeljiti na informacijama iz štampanog izdanja a predstavnici TV Happy i TV Pink nisu pristupili da bi odgovarali zbog kršenja odredaba Zakona o elektronskim medijima, članovi saveta zatražili su moju ostavku iz razloga što „vršim nasilje nad njima, koristim govor mržnje, vređam i upoznajem medije sa sadržajem rasprava unutar saveta“, objasnila je Popovićeva.
Dodaje da su istog dana organizatori protesta u Zrenjaninu, na čijem prvom okupljanju je i sama prisustvovala i šetala sa građanima, takođe zatražili njenu ostavku kao članice REM-a.
„Apsurdno, ali na ovaj način sam ujedinila oba pola političkog spektra Srbije i takoreći postala ujediniteljka u političkoj kaljuzi Srbije“, kaže naša sagovornica i dodaje da bi po tom rezonu i opozicioni poslanici morali da napuste Skupštinu, iako je potpuno jasno da je bitno da tamo ostanu zbog transparentnosti i bore se na sve moguće načine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.