Rat u Španiji i, pre svega, stavovi Francuske i Engleske po tom pitanju dominiraju naslovnim stranama Pravde danima.
U glavnom tekstu za izdanje 11. februara 1938. novinar dopisnik iz Pariza piše o „živim razgovorima“ koji se vode u Londonu u cilju „zaključenja sporazuma o povlačenju stranih dobrovoljaca iz Španije“. Predlog Sovjeta, piše Pravda, da se povuče veći broj dobrovoljaca nije naišao na odobrenje kod Engleza koji su odlučili da ovaj predlog odbiju i sačekaju da vide kako će proteći dogovori engleske i italijanske vlade.
Pravda piše i o neredima u Belfastu nakon parlamentarnih izbora, predizbornoj situaciji u Rumuniji, ali i o sovjetskoj polarnoj ekspediciji koja već nedeljama zarobljena na santi leda čeka ledolomce da pristignu u pomoć.
Na većem delu 5. strane tog dana Pravda objavljuje reklamu za premijeru tonfilma „Grofica Valevska“ u kom glavne uloge tumače Greta Garbo i Šarl Boaje. Uz upozorenje da povlastice ne važe, navodi se da Kolarac i Kasina te večeri puštaju premijeru filma koji je snimljen „uz basnoslovne troškove“, i koji prikazuje „sjaj evropskih dvorova prošlog stoleća i veliku ljubav najslavnijeg osvajača Evrope Napoleona Bonaparte“.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Velika tragedija u selu Sretinci kraj Mostara o kojoj naširoko piše Pravda, u Vremenu je 11. februara bila glavna vest na naslovnoj strani. Vreme piše kako su „veseli svatovi završili u groznom plamenu“, od kog je 30 ljudi izgorelo, a „šest teško ranjenih očekuje smrt u bolnici“.
U požaru je poginula cela familija Jozić koja je u svojoj kući tog dana proslavljala venčanje sina Ivana. Stotinak gostiju bilo je u kući u trenutku požara koji je, kako piše Vreme, izazvala cigareta bačena na drveni pod na prvom spratu ispod kojeg su Jozići držali seno i slamu.
Vreme piše i o „misteriji“ oko štrajka mesarskih radnika.
„Već više dana na području Beograda i Zemuna štrajkuju mesarski radnici učlanjeni u Savez mesarsko-kobasičarskih radnika i ne dolaze na posao, ali se nestašica mesa do sad nije osetila ni u Beogradu ni u Zemunu. Mesarske radnje su pune i ko god hoće može da nabavi onu količinu koja mu je potrebna“, piše Vreme.
U redovnom dodatku na 6. strani o privrednom životu Vreme piše o situaciji na žitnom tržištu i ističe u naslov kako je „Naša zemlja jedini izvoznik kukuruza u Evropi“ i kako će „idućih meseci igrati vidnu ulogu u snabdevanju sredozemnih i nordijskih zemalja ovim ariklom“. Tog dana dovoljno velika vest da bude objavljena bila je i ona o prvim vesnicima proleća-ljubičicama koje su se pojavile u Baru.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.