U Zviždu i Homolju je odvajkada kačamak bio i ostao specijalitet nad specijalitetima. Ko ga nije probao, taj ne zna koliko vredi i koliko je ukusan. A sprema se na starinski viševekovan način. Poznati majstor u ovom kraju četrdesepetogodišnji Dragi Mučić iz Snegotina kod Golupca,otkriva tajnu pripremanja homoljskog kačamaka koji je ušao kako ističe, i u menije elitnih Evorpskih restorana.
– Kačamak se priprema od belog kukuruznog brašna,takozvanog starog seljačkog tvrdunca, mlevenog u vodenici potočari. To vodenično bračno uzima se iz džaka sa drvenim kutlom. To je slađe i ukusnije od onog koje se samelje na mlinu čekićaru, kaže Dragi Mučić.
– U ,,tučani’’bakrač se sipa dva litra vode i pusti da dobro provri,a zatim se sipa so,a zatim brašno koje se meša drvenom varjačom ,,kačamilom’’ oko 35 minuta.Kada se kačamak odvoji od bakrača istrese se na drveni lopar napravljen od bukve i seče u komade koncem ili drvenim nožem. Jede se uz ovčiji ili kravlji sir,meša sa mlekom.Kačamak dobro ide i uz paprikaš ,,bećar’’,prženo meso iz salamure,a prava poslastica je kombinacija ,,hladno pečenje-vruć kačamak’’ i prženi sir iz tučane tepsije. Ovaj recept pripremanja kačamaka nasledio sam od babe i dede u petnaestoj godini života. Majka je otišla kod ujaka u posetu,ostao sam sa ocem Mikom kući. Odlučili smo da pripremimo kačamak. Zajedno smo upotrebili znanje koje smo naučili i videli kako se ova zdrava hrana priprema,ono što smo pripremi sve smo pojeli i verujte bio je onaj pravi,dodaje Mučić.
Tajna spremanja homoljskog kačamaka je „svojevrstan miraz“ koje devojke nose sa sobom u momkovu kuću prilikom udaje. Dragi Mučić, majstor za kačamak kaže da kotlić u kome se sprema ovaj specijalitet treba da bude tučan i od bakra. Takav bakrač traje i po sto godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.