Kad lažiraju dokumenta 1Ilustracija Foto: Brotin Biswas

Mesecima je trajala istraga protiv Ivana Kovačevića, direktora „Podrinskih“ i sekretara KUD „Abrašević“, po anonimnim prijavama.

Pored ostalog, inspektori za organizovani kriminal po nalogu tužilaštva iz Novog Sada ispitivali su da li je bilo „pranja novca“, da li je Kovačević zaprosio suprugu i kćerku u „Abrašević“, ko je sve i kako putovao na turneje, ko su bili vođe puta, a jedna od predstavki bila je i ta da se u prostorijama ovog društva štampaju „Podrinske“.

Sve to bilo je praćeno blamažom dolazaka u sedište policije, fotokopiranjem silnih dokumenata, a na kraju od zloupotrebe u „Abraševiću“ nije bilo ništa. Ovo kulturno-umetničko društvo postoji od 1905. godine, radi na principima amaterizma, jedno je od simbola Šapca. Kako ističu pouzdani izvori, pomenuti „maltretman“ je bio pokušaj da naprednjaci preuzmu ovo društvo, pre svega kroz uticaj na decu, a onda i na roditelje. Uz sadejstvo funkcionera SNS i logistikom iz Beograda, ovaj prevrat nije uspeo, pa je na kraju osnovano kulturno- umetničko društvo i to u Beogradu, sve pod patronatom SNS.

No, glavna meta bile su „Podrinske novine“. Već kad inspektori ništa nisu pronašli, stigla je drugačija optužnica, ali sa izmenjenim datumima. Ivan Kovačević je ogorčen ovakvim postupkom.

– Kad već ništa nisu pronašli, stigla je nova izmenjena optužnica. Onu prethodnu su mi pročitali, ali mi nisu dali u izvornom obliku, odnosno da je fotografišem. Najsramnije je to što su u tome učestvovali policajci. Ko onda treba da vodi računa o zakonu, ako ne policija. Navodi se tamo da sam oštetio KUD „Abrašević“ za šest hiljada evra, odnosno hiljadu evra po godini izlaženja lista , i da je redakcija koristila prostorije „Abraševića“. Ovoga puta prilikom istrage imaću pravo i mogućnost da prisustvujem davanju iskaza, a i sam da ispitujem one koji me optužuju. Poređenja radi u „Podrinskim“ su objavljeni brojni oglasi i reklame za „Abrašević“, a svaka kolor strana po cenovniku je 20.000 dinara. Međutim, sve je to krajnje ogavno i nisko, poslednji pokušaji naprednjačkih udarnika, ističe Kovačević.

Prethodno su inspekcije takođe „češljale“ „Podrinske“ i posle silnog upinjanja pronašle da za jedan poslovni ručak nema papira. Kazna je bila 120.000 dinara, a zbog kašnjenja uplate plaćeno je još 20.000 dinara. Mesecima su se bavili i uporno tragali za velikim prekršajima i pranjem novca. Bio je nađen račun za jedan poslovni ručak, i propisana kazna od 120.000 dinara. S obzirom da kazna nije uplaćena na vreme stiže i dodatna kazna od 20.000 dinara. „Podrinske“ su prošle godine nagrađene najvišim priznanjem Grada Šapca – „Aprilskom nagradom“ za razvijanje demokratskih vrednosti i građanskih sloboda. Inače, Kovačević je 1990. godine pokrenuo prvi privatni list u Šapcu „Zaslon“, koji je posle 13 brojeva zabranjen. Nakon toga pokrenuta je Šabačka revija, a kontinuitet su nastavile „Podrinske“ u formatu regionalnog nedeljnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari