Kada će početi rekonstrukcija manastirskog kompleksa Sveta Varnava kod Novog Pazara 1foto (Vladan Vidosavljević) :Reljina gradina

Arheološki lokalitet manastirskog kompleksa Sveta Varnava, na Reljinoj gradini, kod Novog Pazara, od pre tri godine je 30. kulturno-istorijski spomenik na ovom području.

Odluku je donela Vlada Srbije za lokalitet na kojem su arheološke radove, osamdesetih godina prošlog veka, počeli stručnjaci Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Tada su otkriveni ostaci crkve, a od 2004. do 2006.godine, trajali su radovi na otkrivanju ostalih manastirskih građevina.

Prvi konzervatorski radovi na sanaciji otkrivenih građevina rađeni su prošle godine, nastavljeni su i minulog leta.

Arheolozi su znatan deo vremena posvetili otkrivanju temeljnih zona zapadne građevine tog manastirskog kompleksa.

U jugozapadnom delu kompleksa otkriven je bunar i time je odgonetnuto kako se manstir snabdevao vodom.

U toku istraživanja, otkriveno je i 40 grobova, a urađeni su i konzenvatorski radovi zapadne strane građevine.

Zvanično, rekonstrukcija i oživljavanje tog manastirskog kompleksa može da počne. Procenjena vrednost je dva miliona evra.

Početak radova planiran je za sledeću godinu, do kada bi trebalo da bude završen projekat i prikupi ostala neophodna dokumentacija, ali i pozamašna sredstva.

Manastriski kompleks Svete Varnave od 2016. godine, odlukom raško-prizrenskog episkopa Teodosija, je metoh manastira Đurđevi stupovi.

Iguman tog manastira Gavrilo pozvao je donatore i sve vernike da svojim novčanim prilozima pomognu prikupljanje potrebnih finansijskih sredstava. Istim poslom, nedavno, iguman Gavrilo bio je i u Americi.

Manastirski kompleks Svete Varnave od Novog Pazara je udaljen pet kilometara i nalazi se na desnoj obali reke Raške, u zoni kompleksa Stari Ras sa Sopoćanima.

Prema dostupnim podacima, manastir je podignut 1455. godine neposredno pre dolaska Turaka na ove prostore.

Napušten je u toku seobe 1689. godine. Kasnije je i porušen. Drugi izvori tvrde da ga je 1579. godine podigao episkop Simeon, da je bio sedište Raške episkopije i da je u njemu stolovao mitropolit Maksim, koji je 1656. godine izabran za patrijarha srpske crkve.

Drugi podaci govore da je podignut oko 1526. godine i da mu je ktitor raški episkop Simeon i u vreme osmanske vlasti bio je sedište Raške episkopije.

Na mestu arhijerijskog trona, pronađen je natpis iz 1579.godine raškog mitropolita Silvestera. Neki stručnjaci smatraju da je to dokaz, da je manstir izgrađen mnogo ranije.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari