Prinudni organ Užica, na jučerašnoij sednici, za nepun jedan čas, smenio je 126 predsednika i članova upravnih i nadzornih odbora javnih preduzeća, ustanova i fondova u gradu. Na njihova mesta imenovani su kadrovi narodnjačke koalicije DSS, NS i Lige za Užice, koja podržava predsednika opštine Tihomira Petkovića (DSS).
Prinudni organ Užica, na jučerašnoij sednici, za nepun jedan čas, smenio je 126 predsednika i članova upravnih i nadzornih odbora javnih preduzeća, ustanova i fondova u gradu. Na njihova mesta imenovani su kadrovi narodnjačke koalicije DSS, NS i Lige za Užice, koja podržava predsednika opštine Tihomira Petkovića (DSS). S obzirom na to da do uvođenja prinudne uprave u gradu nisu imali predstavnike u opštinskoj vlasti, nakon ove i prethodnih kadrovskih seča, najviše je profitirala stranka Velimira Ilića (NS).
Na jučerašnjoj sednici trebalo je da bude razrešeno i oko trista članova školskih i nadzornih odbora u užičkim osnovnim i srednjim školama, jer im je istekao mandat, ali je to skinuto sa dnevnog reda, pošto, kako je obrazloženo, škole nisu dostavile svoje predloge za nove članove.
Predsednik opštine Petković, kao razloge za smene naveo je „želju za boljim funkcionisanjem javnih preduzeća i ustanova“, ali i probleme u odnosima između vršilaca dužnosti direktora u pojedinim javnim preduzećima, koje je nedavno imenovao Privremeni organ, i upravnih odbora, koje su činili predstavnici stranaka iz bivše koalicije (DS, SPO, GSS, PSS i SDP).
CVETKOVIĆ: „Na sceni je kadrovska čistka“
Pometnju među članovima prinudne uprave izazvalo je iznenadno pojavljivanje Milomira Cvetkovića, koji je u Privremeni organ imenovan kao predstavnik SPO, a koji u znak protesta zbog načina rada ovog organa i odbijanja njegovih predloga, dva puta nije prisustvovao sednicama. On se na sednici pojavio sa jednim satom zakašnjenja, tvrdeći da je obavešten da je ona bila zakazana u 10,00 a ne u 09,00 časova, na šta je predsednik ovog organa Nedeljko Milosavljević uzvratio da je na vreme obavestio sve članove o izmenama i dopunama predloženih odluka, a time i o novoj satnici za sednicu. Cvetković je optužio da je takav način rada „ujdurma predsednika Privremenog organa i predsednika opštine“, da je na sceni „kadrovska čistka“ i saopštio da se članovi vladajućih stranaka u gradu zapošljavaju u javnim preduzećima. On je tvrdio da je bio izložen ucenama, jer je „u javnosti govorio o stvarima koje sadašnoj opštinskoj vlasti ne idu u prilog“, a potom dodao da o pretnjama „koje su mu upućivali predstavnici NS može da posvedoči jedan monah iz obližnejg manastira“.
Predsednik opštine Petković uzvratio je da je Cvetković na sednicu „došao ipak pripremljen“, demantujući da se u opštinskom javnom sektoru zaposlilo petnaestak ljudi, tvrdeći da je samo četvoro primljeno u stalni radni odnos u dva nova odeljenja opštinske uprave. Potom je otkrio da je Cvetković zatražio od Privremenog organa da ga kao člana primi u stalni radni odnos, što je ovaj kasnije potvrdio zbog, kako je rekao „problema koje ima na svom radnom mestu vozača direktora Vodovoda, jer je angažovan u radu Privremenog organa. Protiveći se načinu obrazovanja komisija Privremenog organa, u jednom trenutku Cvetković je predložio sebe, smatrajući da i njemu kao članu ovog organa i predstavniku SPO, pripada jedno predsedničko mesto u pomenutim komisijama.
Skoro brzinom svetlosti jednoglasno su smenjeni predsednici i članovi upravnih i nadzornih odbora u sedam javnih preduzeća (Vodovod, Toplota, Direkcija za izgradnju, Bioktoš, Niskogradnja, Stan i Vesti), osam javnih ustanova (Dečji vrtić, Veliki park, Dečje odmaralište Zlatibor, Narodni muzej, Narodno pozorište, Narodna biblioteka, Turistička organizacija Užice i Gradska galerija), dva fonda (za stambenu solidarnu izgradnju i ekologiju) i Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju. Pored toga smenjen je dosadašnji predsednik komisije za planove, a za novog je izabran Ivan Petronijević, koji je nedavno imenovan i za v.d. direktora Direkcije za izgradnju. Obrazovane su i komisije Privremenog organa za budžet i finansije, administrativno-mandatna pitanja, saradnju sa gradovima, poljoprivredu i stambena pitanja. Odlučeno je da se umanje naknade za uređivanje građevinskog zemljišta investitorima poslovnih objekata u delu Sevojna, kako bi se podstaklo preduzetništvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.