Kadrovska vrteška u jedinoj domaćoj fabrici oružja 1Foto-ilustracija Zastava oružje AD Foto: FoNet/ MOD (Arhiva)

Za novog izvršnog direktora Zastave oružja, za proizvodnju i tehnologiju, fabrički Nadzorni odbor, umesto smenjenog Đorđa Nestorovića, imenovao je Milana LJujića, dosadašnjeg rukovodioca kompletnog vojnog programa (proizvodnje pešadijskog naoružanja).

Smena u menadžmentu Zastave oružja nije obrazložena, niti su kragujevački oružari i javnost o njoj oficijelno obavešteni.

Poznavaoci (ne)prilika u najstarijem srpskom industrijskom preduzeću i jedinoj domaćoj fabrici oružja tvrde da je LJujić dobar stručnjak, samim tim i „kvalitetno rešenje“ za mesto na koje je postavljen. Nije, međutim, dobro to što, smatraju, fabrički Nadzorni odbor, na čelu sa pukovnikom Ivicom Marjanovićem, iznenadnim i neobrazloženim smenama u poslovodstvu preduzeća „nepotrebno troši kadrove fabrike oružja“. U prilog rečenoj tvrdni navode da je i Đorđe Nestorović, koji je ranije bio i generalni direktor Zastave oružja, bio „kvalitetno rešenje“ za mesto na kojem je bio donedavno.

Podsećaju da je pre Nestorovića bez ikakvog obrazloženja, krajem prošle godine, smenjen i tadašnji generalni direktor Zastave oružja, pukovnik Milojko Brzaković, na čije mesto je iz „Krušika“, opet bez obrazloženja, doveden ekonomista Mladen Petković. Pre Brzakovića, iznenada i bez obrazloženja, smenjena je i izvršna direktorka fabrike Zorica Đorđević. Isti Nadzorni odbor fabrike svojevremeno je na funkciju izvršnog direktora Zastave oružja postavio Aleksandra Mladenovića, da bi ga prošle godine smenio, naravno bez ikakvog obrazloženja. U međuvremenu su sa direktorskih mesta posmenjivani brojni iskusni rukovodioci u fabričkom marketingu (Saša Milošević), proizvodnji (Dragan Petrušić), razvoju, ekonomici i drugim radnim celinama. Razlozi za njihovu smeni nisu saopšteni. U Zastavi oružju na delu je, tvrde naši sagovornici, velika kadrovska vrteška, na kojoj niko više nije siguran za svoju poziciju.

Dugovi 16 milijardi

Proizvodnju i poslovanje kragujevačke fabrike oružja opterećuje i konstantni rast poreskih i ostalih dugova, koji su, sa gubicima, kako saznajemo, premašili 16 milijardi dinara. Država, uprkos zakonskoj mogućnosti i višegodišnjim najavama, ništa ne čini da, konverzijom neizmirenih finansijskih obaveza, izvede Zastavu oružje iz svojevrsnog dužničkog ropstva, koje se sve ozbiljnije odražava i na plaćanje robe dobavljačima, a što opet ugrožava kontinuitet proizvodnog procesa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari