Ukoliko se nastavi trend zapošljavanja smenjenih direktora u užičkom javnom sektoru preti opasnost da će posle deset i više godina u njima biti više ovakvih kadrova nego običnih radnika. Ako se tome dodaju kadrovske „ofanzive“ na ova preduzeća nakon lokalnih izbora, kada se zapošljavaju stranački „zaslužni“ kadrovi, kumovi, članovi uže ili šire familije i ostali „stručnjaci“, užički budžet služiće isključivo njima, za njihove plate, a ne za investicije u komunalnu infrastrukturu grada.
Ukoliko se nastavi trend zapošljavanja smenjenih direktora u užičkom javnom sektoru preti opasnost da će posle deset i više godina u njima biti više ovakvih kadrova nego običnih radnika. Ako se tome dodaju kadrovske „ofanzive“ na ova preduzeća nakon lokalnih izbora, kada se zapošljavaju stranački „zaslužni“ kadrovi, kumovi, članovi uže ili šire familije i ostali „stručnjaci“, užički budžet služiće isključivo njima, za njihove plate, a ne za investicije u komunalnu infrastrukturu grada. Nema propisa koji bi sugerisao šta činiti sa smenjenim direktorima, a sugestije javnosti da oni koji su zahvaljujući strankama došli do tih funkcija, posle odlaska s vlasti treba da odu tamo odakle su došli, nikako ne godi bivšim rukovodiocima.
Neka se snađu
– Smatram da bi direktori koji nisu radili u opštinskim preduzećima i ustanovama posle smenjivanja trebalo da se vrate na svoja ranija radna mesta, ili da snose rizik novog zapošljavanja, a ne da se za njih otvaraju nova radna mesta u opštinskom javnom sektoru. Time se u javnim preduzećima gomilaju bivši stranački kadrovi, a ne postoji mogućnost da im se uruči otkaz – smatra Dragoljub Kostić, novi direktor Vodovoda, koji je na tu dužnost došao kao inženjer u ovom preduzeću.
Sindikati Nezavisnost i Samostalni sindikat u užičkom Narodnom muzeju obratili su se opštinskoj vlasti da reši problem statusa bivšeg direktora ove ustanove Živana Radovanovića koga je pre izvesnog vremena smenila prinudna uprava. „Muzejska priča“ iz Užica nije usamljena, niti je ona karakteristična za ovaj grad, već na najbolji način ilustruje tezu da su javna preduzeća, umesto da služe javnom interesu, postala izborni plen, ali i kadrovska groblja bivših direktora i isluženih stranačkih kadrova.
Nema „seče glava“
– Ova vlast ne želi ljudima da seče glave samo zbog toga što su bili direktori opštinskih preduzeća i ustanova, jer svi smo mi zamenljivi. Naravno da će se, u skladu s ovlašćenjima novih direktora, za bivše direktore naći radna mesta koja oni zaslužuju na osnovu njihove stručne spreme – rekao je Danasu predsednik opštine Petković.
Živanović, koji je po obrazovanju ekonomista, pre dve i po godine na predlog SPO, koji je u to vreme učestvovao u opštinskoj vlasti, imenovan je za direktora ove ustanove. Međutim, posle prošlogodišnjih vanrednih izbora za predsednika opštine stranačka slika u gradu se izmenila, kasnije je uvedena prinudna uprava koju čine DSS, SPO, NS, pa je on smenjen i na njegovo mesto u statusu v.d. direktora imenovan je Blaže Čubrilo, profesor istorije i nekadašnji socijalista.
Ko je gde
Prema saznanjima Danasa većina smenjenih direktora ostaće u preduzećima i ustanovama u kojima su bili, ali na drugim radnim mestima i to u Bioktošu, Vodovodu, Dečjem odmaralištu, dok je smenjena direktorka Direkcije za izgradnju sporazumno raskinula radni odnos.
Smenjeni direktor je tokom mandata sebi obezbedio novo radno mesto menadžera u kulturi, ali mu to pravo osporavaju zaposleni u ovoj ustanovi i od opštinske vlasti traže da reši problem.
Smenjenog direktora sindikalci optužuju da je „svojim radom i ponašanjem stvarao negativnu, neprimerenu radnu atmosferu u kolektivu“, te da su na to upozoravali pojedini članovi Upravnog i Nadzornog odbora“. Sindikati navode da nema ni ekonomske opravdanosti za još jedno radno mesto i podsećaju da je Radovanović sam, bez znanja sindikata i zaposlenih, sačinio novu sistematizaciju radnih mesta u okviru koje je sebe planirao za menadžera u kulturi. Oni Radovanoviću zameraju na odnosu prema muzejskoj imovini, ali i na „diskvalifikaciji rada stručnjaka“ i smatraju da „kultura ne može da bude manevarski prostor za zapošljavanje „zaslužnih političara“ i zalažu se za poštovanje konkursa prilikom imenovanja direktora kako bi o tome odlučivala struka, a ne politika.
Da je stanje u Muzeju i te kako loše ukazuje i činjenica da deo zaposlenih neće u istu kancelariju s bivšim direktorom, a drugi tvrde da nema dovoljno kancelarijskog prostora ni za postojeće radnike, ali sve to ukazuje da većina zaposlenih ne želi da sarađuje s bivšim direktorom.
– Zasad ne želim bilo šta da komentarišem. Ja sam radnik Muzeja i uputio bih vas na direktora koji je ovlašćen za odnose s javnošću – bilo je sve što je Radovanović rekao Danasu, dodavši da je on trenutno na godišnjem odmoru.
Novi direktor Blaže Čubrilo kaže da ne postoji dilema o statusu njegovog prethodnika. – Živan Radovanović je dobio rešenje prema novoj sistematizaciji radnih mesta u Muzeju i na osnovu tog pravilnika raspoređen je na mesto menadžera u kulturi. To je završena stvar i on će taj posao raditi, a uskoro ćemo rešiti i problem u kojoj će kancelariji biti smešten, posle raspodele kancelarijskog prostora – rekao je Danasu Čubrilo, dodavši da je „pravo sindikata da ima drugačiji stav“, a potom podsetio da je sistematizaciju radnih mesta, koju je Radovanović sačinio, nedavno usvojila SO Užice koja je jedina nadležna da je menja.
Novi direktor Muzeja, ipak, smatra neprimerenim da se za bivše direktore koji do izbora nisu radili u tim opštinskim javnim preduzećima i ustanovama otvaraju radna mesta kako bi u njima ostali i posle smenjivanja ali, kako ističe, posle lokalnih izbora javni sektor postaje pravi „ratni plen“ oko kojeg se stranke i stranački kadrovi prosto otimaju.
Predsednik opštine Tihomir Petković (DSS) kaže da zna za sukob u Narodnom muzeju i dodaje da će „najverovatnije biti formirana opštinska komisija sa zadatkom da ponudi stručno tumačenje problemu u ovoj ustanovi“. – Ne bih da se o tom čoveku odlučuje pre nego što situacija bude potpuno jasna – dodao je Petković, a na pitanje na koja radna mesta su raspoređeni ostali bivši direktori, koje je nedavno smenio Privremeni organ a na njihova mesta imenovao kadrove iz narodnjačke koalicije, Petković je odgovorio da je „većina njih ostala u tim preduzećima“.
– Oni su uglavnom ostali u preduzećima u kojima su bili direktori. Svi novi direktori doneli su rešenja o njihovom radnim mestima u okviru tih preduzeća – objašnjava on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.