Predrag Drenovaković, urolog u ćuprijskoj bolnici, u kojoj je veliki broj medicinskih radnika ili zaražen korona virusom ili se nalazi u samoizolaciji zbog moguće infekcije kovidom 19, kaže za Danas da je njegova ustanova pred zatvaranjem i da se samo još veštački održava.
– Odeljenja nefrologije i urologije su zatvorena. Šok soba je zatvorena. Ne postoji nijedan zdrav anesteziolog. Kako bolnica da radi bez anesteziologa? Povremeno nam šalju anesteziologe ako imaju iz Jagodine i Paraćina da dežuraju, ali to nije dovoljno – priča Drenovaković, napominjući da je Ministarstvo zdravlja odobrilo hitan prijem medicinskih sestara, pošto je veliki broj njih ili zaražen ili u samoizolaciji.
– Ovo je politička odluka da se bolnica na veštački način održi – dodaje urolog iz Ćuprije.
Sagovornik Danasa priča da se njegova ustanova našla u ovoj situaciji jer nisu poštovani protokoli. On sam je do pre nekoliko dana radio iako je bio u kontaktu sa doktorom Goranom Ivankovićem, koji je preminuo od korona virusa pre pet dana.
– Ja sam sa doktorom Ivankovićem sedeo u istoj sobi, operisali smo jedan pored drugog. Trebalo je čim je doktor Ivanković dijagnostikovan kao oboleo od korone, da idem u izolaciju. Umesto toga po nalogu direktora morao sam da radim još deset dana. Ko zna za to vreme s kim sam sve bio u kontaktu. Kada smo ja i direktor testirani na koronu u ponedeljak, ja sam radio 24 sata jer mi je direktor naredio da radim dok ne stignu rezultati. Pri tome Goran Ivanković predložio je još pre nekoliko nedelja da se formiraju timovi i da se radi u smenama kako bi se osoblje zaštitilo. Direktor je to odbio jer navodno nije dobio takve instrukcije od Ministarstva zdravlja – objašnjava Drenovaković.
Zbog izjava koje je davao prethodnih dana u medijima, kaže da su mu stizale pretnje na društvenim mrežama. Ipak, ističe da ga politika ne zanima i da je pričao iz ugla struke.
– Možda u Srbiji ima zaštitne opreme. Možda je bilo i za našu bolnicu. Ali je direktor nije raspodelio – dodaje doktor. Po njegovom mišljenju izvor svih problema je činjenica da su komandanti kriznih štabova na lokalu političari a ne stručni ljudi.
– Oni ne šalju prave informacije u centralu u Beograd, jer žele da zaštite sebe. Epidemiolozi koji nastupaju u medijima nemaju prave informacije, i to se i videlo na prethodnim konferencijama za novinare – zaključuje Drenovaković.
Osam obolelih od korone
Četiri lekara i četiri tehničara iz bolnice u Ćupriji su pozitivna i hospitalizovani su, dok je u kućnoj izolaciji još sedam lekara i tri tehničara, rekao je juče epidemiolog Predrag Kon.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.