Pusto je ispred Opšte bolnice u Ćupriji. Nekoliko parkiranih automobila u blizini ulaza, dva vojnika u maskirnim uniformama, sa medicinskim maskama preko lica stoje ispred kapije. Niko ne ulazi i ne izlazi. Osim portira, takođe sa maskom na licu, koji na kratko izviruje i upozorava da je zabranjeno snimanje. Ne ume da objasni zašto. Tako mu je rečeno, kaže.
Pusto je i u obližnjim radnjama i apotekama.
“Nema mušterija. Jedva neko da uđe. Mi smo vezani za bolnicu, kod nas najviše kupuju oni što tu rade ili što dolaze u posetu nekom. A sad je sve stalo”, jada se Dejan Stojadinović, vlasnik bakalnice “Voćar”.
“Ćuprija je među prvima u Srbiji zatvorila pijace, kafiće, sva mesta gde narod može da se okuplja. Da nije, ko zna šta bi bilo”, objašnjava Stojadinović.
I sa tim merama, Ćuprija je početkom ove nedelje držala četvrto mesto po broju obolelih građana. Zaključno sa 6. aprilom bilo ih je 90, dok je broj meštana u samoizolaciji tog dana bio 430. Međutim, ako se gleda broj zaraženih odnosu na broj stanovnika, ova opština od nepunih 30 hiljada žitelja, je ubedljivo na prvom mestu.
Desetine lekara zaraženo i u izolaciji
Gotovo polovina zaraženih je zaposlena u lokalnoj bolnici, ustanovi sa gotovo 900 zaposlenih koja je pružala brojne zdravstvene usluge meštanima Ćuprije, ali i obližnjih gradova Paraćina i Jagodine.
Broj tih usluga smanjuje se iz dana u dan, u zavisnosti od toga na kom se odeljenju otkrije neko od lekara ili medicinskih sestara ko je pozitivan na korona virus ili je bio u kontaktu sa nekim zaraženim. Čak je i direktor bolnice dr Slobodan Gajić pozitivan na covid 19 i sada je u Beogradu.
“Do sada od 870 zaposlenih imamo 42 koji su pozitivni na korona virus. Njih devet je na bolničkom lečenju, a ostali su na kućnom lečenju i u dobrom su stanju”, kaže za Al Jazeeru sadašnji vršilac dužnosti direktora bolnice dr Ivan Milojević, dodajući da je zbog kontakta sa obolelima u samoizolaciji još oko 110 zaposlenih te bolnice.
“Većina njih je negativna na korona virus, ali moraju da budu u izolaciji, iako nam to stvara probleme u radu”, objašnjava.
Jedan od prvih zaraženih, šef urologije dr Goran Ivanković, u međuvremenu je preminuo. I ostali urolozi te bolnice su pozitivni na korona virus, pa ovo odeljenje trenutno ne prima pacijente. Kao ni odeljenje otorinolaringologije, čiji su zaposleni u izolaciji.
Ne primaju se pacijenti ni na onkologiji, gde je jedini lekar takođe zaražen.
“Napravili smo dogovor sa Jagodinom da pacijenti iz Ćuprije dolaze kod njihovog onkologa po terapiju”, objašnjava Milojević.
I to nije sve. I anesteziolozi su van stroja, što može biti problematično i za pacijente obolele od korona virusa, kojima je potreban respirator, jer nema ko da ih intubira.
“Zbog toga smo dogovorili sa bolnicama iz Jagodine i Paraćina, da imamo ekipu anesteziologa u pripravnosti, koji po pozivu mogu da dođu, ako bude potrebe za intubiranjem. Slučajeve koji su stabilni, transportuju naši timovi. Naše bolnice ne leče pacijente obolele od covida 19, nego služe kao trijažne bolnice, da pacijent može da bude primljen ako ima neke respiratorne probleme, radi se testiranje i ako je pozitivan, šalje se u tercijarnu ustanovu”, objašnjava Milojević.
Gastarbajteri ‘prvoosumnjičeni’
Za razliku od lekara, koji još ne znaju kako im je covid 19 ušao u bolnicu, meštani Ćuprije su uglavnom uvereni da im je virus doneo neko od gastarbajtera, koji su se vratili početkom marta.
“Ima dosta ljudi iz ovog kraja koji rade u inostranstvu. Sad su svi u izolaciji. Znam momka koji se vratio iz Austrije još pre vanrednog stanja, svaki dan ga kontrolišu”, kaže Dejan Stojadinović. Dodaje i da je vlast u Ćupriji brzo reagovala.
U gradu sad uglavnom rade radnje sa prehrambenom robom i apoteke. Na izlogu obavezno upozorenje da se ne prave gužve i obaveštenje o maksimalnom broju osoba koje istovremeno mogu biti unutra. Najčešće do dve osobe. Ostali lokali su zatvoreni. Čak i neke pekare.
Da je sve zatvoreno i pre pojave prvog zaraženog, potvrđuje i gospođa u sivoj trenerci, jedina mušterija u apoteci pored bolnice. Kaže da se zove Zorica. Žali se da i dalje ne može da nađe rukavice i alkohol. Apotekarka dodaje da su bar maske dobili.
Za razliku od apoteka, kažu, prodavnice su dobro snabdevene.
“Ima svega u supermarketima i mesarama. Bilo je malo problema sa kvascem, ali i to se rešilo”, objašnjava gospođa Zorica.
Na drugom kraju grada, u centru, njen sugrađanin Saša Jovanović kaže da ima i zaštitnih sredstava. Nekako naglašeno, dodaje i da je stigla pomoć iz Rusije. Dan ranije u Ćupriju su došli ruski lekari, da pomognu oko dezinfekcije bolnice.
Za razliku od Beograda, u Ćupriji nema prizora roditelja koji su izveli decu da se malo poigraju napolju. Da li zato što mnogi imaju rodbinu u okolnim selima, pa su se tamo sklonili ili zato što su ozbiljno shvatili upozorenja koja se emituju i sa bilborda, tek u Moravskom parku, u blizini mosta koji vodi ka Jagodini nema šetača radih da uživaju u lepom prolećnom danu. Tek jedan par, blizu starosne granice za koju važi celodnevna zabrana izlaska, sedi na jednoj od klupa i uživa u pogledu, ali ubrzo i oni ustaju i odlaze. Nose kese u rukama, pa deluje kao da su seli samo da predahnu na putu do kuće.
Pusto je i dečje igralište u Malom parku pored muzeja. Tek poneko priđe rezervoaru sa sredstvom za dezinfekciju da napuni svoj plastični balon.
“Ima ih još po gradu. Postavljeni su još pre desetak dana”, kaže Olivera, vaspitačica iz jednog od vrtića u Ćupriji, dok puni svoj balon. Kaže da njoj , ali i drugima “sve ovo teško pada”.
Na pitanje da li poznaje nekog ko je zaražen korona virusom ili makar u samoizolaciji, odgovara potvrdno.
“Mali je ovo grad, znaju se ljudi. Skoro nam je umro jedan prijatelj”, kaže tiho, iako u blizini nema nikog ko bi mogao da je čuje.
Lokalni mediji prenose izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da namerava da narednih dana, ukoliko to prilike budu dozvoljavale, poseti najveća žarišta epidemije u Srbiji, među kojima je i Ćuprija. U ovom vremenu neizvesnosti, samo je jedno izvesno – ukoliko dođe, ovog puta neće biti masovnog dočeka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.