Kako je grip pre dve decenije „kosio“ po Srbiji? 1

Epidemije gripa su česta pojava na ovim prostorima, a virus izolovan pre 20 godina uvećao je smrtnost Novosađana tog januara 2000. godine.

„Za prvih deset dana januara broj sahrana u Novom Sadu povećao se za trećinu u odnosu na isti period prošle godine. Zbog toga na Novom groblju radi dvosrtruko veći broj ekipa, a u najkritičnijim danima sahranjivanje je počinjalo od 9 časova ujutro i trajalo do kasnog popodneva… Dvadeset i četiri sahrane obavljene su 17. januara, što je i najveći broj u ovom periodu, inače, odavno nezabeležen. Gotovo nedelju dana pre kraja meseca, već je izvršeno skoro trista ukopa, dok je za ceo decembar obavljeno manje od 200 sahrana“, crna je statistika u tekstu dopisnika Danasa iz srca Vojvodine, krajem januara 2000. godine.

Ranije je naša novina prenela podatak Instituta za zaštitu zdravlja Republike Srbije da je do druge polovine prvog meseca “registrovano 183.528 obolelih od gripa ili 2.348 na 100.000 stanovnika”.

U saopštenju ove referentne ustanove stoji i da su se “prvi sumnjivi slučajevi pojavili u oktobru i novembru, kao i da se broj obolelih znatnije povećao u poslednjoj nedelji decembra”, da bi pomenuti “epidemijski talas početkom januara obuhvatio velike gradove na teritoriji republike”.

Novosadski Institut za zaštitu – sektor za virusologiju identifikovao je virus gripa: Influenca A H3N2/Sydney/97, a prema tadašnjim zvaničnim podacima čak polovina obolelih je pripadala starosnoj grupi od 20 do 59 godina, da bi druga najugroženija kategorija bili ljudi stariji od 60 leta (12,84 odsto).

“Povećana smrtnost uzrokovana je virusom gripa koji ovih dana jenjava, pa je i broj umrlih u opadanju. Umesto 15 pa i 20 sahrana dnevno na Novom i starim grobljima u Novom Sadu i okolini u prve dve nedelje ovog meseca, pri njegvom kraju broj ukopa je pao na desetak…”, preneo je izveštač Danasa iz jednog od ugroženijih gradova Srbije, gde su u vreme epidemije neki Domovi zdravlja radili i do 22 sata, veliki broj apoteka kuburio sa nestašicom potrebnih medikamenata, a školska populacija delimično bila zaštićena produžetkom zimskog raspusta.

Dve decenije posle (još) nemamo epidemiju gripa u Srbiji, ali ustanovljeni virus AH3 uveliko prazni vrtiće i osnovne škole, pa je svima malo laknulo zbog upravo započetih ferija u trajanju od tri nedelje.

“Još uvek smo u niskom intezitetu po broju zabeleženih slučajeva obolelih od gripa, tek kada pređe u srednji intezitet proglašava se epidemija”, izjavio je nedavno Prerag Kon, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

Mnogo je veći strah od “unošenja” fatalnog koronavirusa koji odnosi veliki broj žrtava u zemlji nastanka – Kini, a zbog čijeg je brzog prelivanja na ostatak sveta, tokom ove nedelje Svetska zdravstvena organizacija proglasila vanrednu situaciju na planetarnom nivou.

“U pitanju je širenje virusa bez presedana, jer izvan Kine imamo registrovanih 98 slučajeva u 18 različitih zemalja“, objasnio je tim povodom generalni direktor SZO Tedros Adanom.

Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari