Kako je izgledalo ratno snabdevanje odreda padobranima 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Pre 80 godina čitaoci su iz lista Pravda mogli da saznaju kako se snabdevaju vazdušne trupe, dok je list Vreme pisao o nastavku akcije za isključenje britanskog uticaja u Evropi.

List Pravda je pre 80 godina opisao način na koji su se vazdušne trupe snabdevale namirnicama i kakav su put one prelazile.

Kako je izgledalo ratno snabdevanje odreda padobranima 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Vođenje vazdušnih trupa uslovljava njihovo odvajanje od svoje vojske, što upućuje da se one snabdevaju vazdušnim putem.

Snabdevanje podrazumeva dopremanje hrane, vode, municije i oružja, kao i dostavljanje pogonskog materijala ako su iskrcana motorna vozila. Osnovne potrepštine i borbena sredstva se spuštaju pomoću padobrana.

Rat Italije i Etiopskog carstva je pokazao mogućnost najšireg snabdevanja izolovanog odreda svim nužnim potrebama.

Dobar primer ovog predstavlja i nastupanje na jezeru Ašangi, kada je 60 bombardera preletalo dva puta dnevno preko 200km u cilju snabdevanja svojih kolona.

Prilikom rata između država koje su raspolagale velikim vazduhoplovstvom i protiv-avionskom odbranom, delatnost vazduhoplovstva bila je usmeravana i prema sprečavanju snabdevanja vazdušnim putem.

Kako list navodi, prilikom procene količine potrepština i transportnih sredstava, trebalo je uzeti u obzir i gubitak koji se dešavao usled neprijateljske odbrane.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Vreme je na isti dan pisao je o italijanskom objašnjenju povodom grčko-italijanskog sukoba.

Kako je izgledalo ratno snabdevanje odreda padobranima 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Italijanska štampa je tada isticala doslednost sprovođenja jedinstvenog programa Nemačke i Italije. Kako se navodi u tekstu, događaji u Grčkoj su predstavljali nastavak akcije isključivanja britanskog uticaja iz pojedinih delova Evrope.

Poslednje utočište uticaja Britanije bila je Grčka, Sile Osovine bi isključenjem Grčke izvršile udar na pozicije Britanskog carstva.

Prema pisanju italijanskog lista „Gazeta del Popolo“, italijansku akciju u Grčkoj trebalo je posmatrati iz ugla stvaranja baze za dalji razvoj diplomatske i vojne akcije Sila Osovine.

Ovaj list navodi da je Grčka činila sve što je bilo od koristi za Englesku, i da su Grci verovali u nju onda kada niko nije. Zbog ove nove uloge, smatralo se da je Grčka morala da nestane.

U ovom broju lista Vreme nalazi se i komentar lista „Popolo d Italia“, koji se bavio situacijom nastalom posle italijanskog zahteva da Grčka ukine povlašćen položaj neprijatelja Osovine. Grčka je tada činila usluge neprijatelju Italije, i na taj način pretvorila svoju zemlju u baze za snabdevanje britanske flote.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari