Video sam po Petrogradu i po bliskim mi ljudima vojnike, koji su još sa otvorenim ranama jurili na bojište. Sanjali su o bojnim poljima, u toploj sobi sa trpezom.
Ovaj tekst koji piše jedan mladi ranjenik, a prenosi list Ratni dnevnik pre tačno 103 godine. Ratni dnevnik sa zvaničnim izveštajima Ratnog presbiroa izlazio je svakodnevno tokom Prvog svetskog rata, u periodu od juna 1914. do oktobra 1918. godine.
Tekst koji se prenosi je o ranjeniku koji je na lečenje poslat u Rusiju.
“U Petrogradu sam ostavio mnogo načetih ljudi, mada oni u ovom ratu nisu ništa radili”, piše novi vojnik.
Vojnik dalje opisuje kako među njima ima i kulturnog sloja, koji je došao da učestvuje, da pomogne u ratu.
List je menjao mesto izlaženja. Počeo je da izlazi u Valjevu, da bi od broja 99 izlazio u Kragujevcu, a od broja 241 iz 1915. godine u Solunu, prateći tako pomeranje i sudbinu srpske vojske. On postaje i Organ Vrhovne komande, uređuje ga Ratni presbiro, pa zapravo služi da donese vesti sa ratnih žarišta, ali i da održava uverenje naroda da se u ratu pobeđuje i da su vojnici spremni i radi da učestvuju.
Saradnici u listu su bili i istaknuti književnici Milutin Bojić, Ivo Ćipiko, Jovan Dučić…
Među tekstovima od pre tačno 103 godine i jedan sa nazivom “I starci su spremni za rat”. To je priča o sprskoj vojsci koja je preko Save u tom trenutku prešla u Srem, a dva starca su došla da vojsci predaju preobuku i hranu. Ipak, u tom trenutku je počela bitka pred Zemunom, a navodno su i starci u njoj morali da učestvuju, a na bojištu su ostali – danima.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan u prošlosti. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu 20. veka. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta. Dnevni listovi Vreme i Pravda koje svakodnevno prelistavamo nisu izlazili 24, 25. i 26. aprila 1938. godine zbog Uskrsa te smo odlučili da umesto njih prelistamo ovih dana stare periodične listove.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.