Britanski premijer Čemberlen potvrdio je da će Engleska priteći u pomoć Poljskoj, u slučaju da dođe do očiglednog ugrožavanja njene nezavisnosti, saznajemo sa naslovne strane lista Vreme 11. jula 1939. godine.
Britanski premijer Čemberlen potvrdio je “danas” u Donjem domu izjavu koju je “cela zemlja očekivala sa najvećim interesovanjem”.
“Garantovali smo da ćemo pružiti pomoć Poljskoj u slučaju da dođe do očiglednog ugrožavanja za koje bi u Varšavi smatrali da treba reagovati silom”, rekao je Čemberlen, kako prenosi list Vreme.
U razgovoru sa dopisnikom DNB-a, japanski generalni konsul Taširo izjavio je da je Japan sa svoje strane uveren u uspeh blokade i da je rešen da, prema potrebi, pooštri mere i produži blokadu još jednu ili dve godine, kako bi time primorao Veliku Britaniju na promenu svoga dosadašnjeg stava.
Iz „Jednog časa razonode“ saznajemo da je Miarka, mečka koja je do sada igrala u nekoliko filmova, „prošle nedelje pokidala šipke na svom kavezu i prošetala se kroz pariske ulice, izazvavši užasnu paniku- u želji za slobodom.
Kada ju je dva dana kasnije njena gazdarica obišla, Miarka se zavukla u dno kaveza i šapama pokrila oči, kao dete koje je nešto skrivilo. Svi pokušaji njene gazdarice, pa čak i medeni kolačići, nisu uspeli da je odobrovolje.
Ona će ostati u zoološkoj bašti, iza debelih rešetaka, sve dok ne dođe red na nju da snima za jedan film u Žoenvilu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Sa naslovne strane lista Pravda saznajemo da su razgovori u Moskvi, koji su vođeni “sinoć” skoro puna tri sata, na kraju završeni bez konačnog rezultata.
Kako javlja “Avas”, Strang i Paćomkin prisustvovali su razgovoru koji je počev od 18 časova vođen u Kremlju 2 časa i 45 minuta, i prema tome, “trenutno” najduži razgovor otkako je Strang stigao u Moskvu.
Još uvek se ne mogu činiti ozbiljna predviđanja u pogledu eventualnog trajanja pregovora, prenosi stalni dopisnik lista.
S obzirom na mnogostruki karakter pregovora, koji se tiču održanja opšteg mira u Evropi, kao i sudbina više trećih sila, verovatno je da će pregovori trajati još sedam dana ili više pre nego što se konačno odluči o sudbini ovih zemalja, javlja „Avas“ iz Moskve.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.