Ko je vlasnik najoriginalnije radnje u Njujorku, ali i kakav je uspeh ostvarila Jugoslavije pre 80 godina na Bijenalu u Veneciji, saznajemo iz „današnjih“ jugoslovenskih listova Vreme i Pravda.
Jedna njujorška radnja „već 75 godina“ vodi miroljubivu propagandu svojom originalnom reklamom, koja glasi: “Kada bi svi ljudi bili debeli, ne bi bilo rata“, prenosi list Vreme.
Ova radnja, koja se nalazi na Trećoj Aveniji, zove se “Fat men’s shop”, a njen vlasnik je Srbin.
“Pre 80 godina”, Jedan Vojvođanin otišao je u Ameriku da tamo iskuša svoju sreću. Međutim, kako su se neuspesi nizali, on je izgubio sav kapital koji je doneo sa sobom.
Tada je prisustvovao u prodavnici jednoj situaciji koja ga je dovela do originalne ideje – jedan čovek abnormalne visine i debljine žalio se kako nigde ne može dobiti gotovu odeću, koja bi odgovarala njegovoj građi.
Kako je objasnio naš zemljak: “Tada sam došao na ideju da postanem dobrotvor svih debelih ljudi. Otvorio sam radnju gde su svoje dimenzije mogli pomiriti svi rekorderi u visini i debljini”.
Kada je u radnju počeo da dolazi “ljudski breg” indijanski rvač Čif Sanuki, sa svojih 180 kilograma, ceo Njujork je saznao za ovu originalnu prodavnicu.
Iz jedne njegove čarape mogao bi se skrojiti donji veš za jednog normalno razvijenog dečaka, objašnjava autor teksta. Jedan preduzimljiv sportista želeo je, kako se priča, da u jednoj njegovoj cipeli plovi morem, ali su mu vlasti to zabranile.
Stolice za kupce su napravljene od masivne hrastovine, tako široke da bi normalan čovek mogao u njima da spava.
Radnja je uvek dupke puna, jer su dovoljne i dve mušterije pa da ispune čitavu prostoriju, zapaža dopisnik lista Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
“Ovogodišnja” međunarodna izložba “Bijenale”, 21. po redu, koja se svake druge godine priređuje u Veneciji, donela je našim umetnicima izlagačima lep i redak uspeh, prenosi list Pravda.
Kako je ovo prvi put da Jugoslavija učestvuje na ovom “daleko poznatom“ umetničkom sastanku, uspeh koji je ostvarila svakako podiže ugled i renomu naše likovne umetnosti, prenosi dopisnik.
U ovom izdanju učestvovalo je 18 zemalja, među kojima su Nemačka, Francuska, Engleska, Čehoslovačka, ali i prekookeanske zemlje poput Sjedinjenih Američkih Država. Izloženo je oko 3.000 umetničkih dela, dok je izložbu posetilo preko 200.000 posetilaca, među kojima je bio i italijanski državnik Benito Musolini, kao i jugoslovenski predsednik vlade Milan Stojadinović.
Jugoslavija se nalazi na petom mestu po broju prodatih dela, odmah iza Nemačka, Francuske, Belgije i Španije. Najpoznatije prodato delo je “Autoportret” od vajara i profesora Umetničke škole Tome Rosandića, kako prenosi ovaj list.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.