Kako je novinar postao ministar? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Za 60 godina, Velika Britanija je tri puta uzela civila da joj vodi vojsku. U svim slučajevima je to inicirala – kriza.

Ovako piše predratno Vreme o novom ministru odbrane u Engleskoj 1938. godine koji je bio novinar.

Iz teksta se ispostavlja da je Engleska pre njega imala dva ministra odbrane – civila ,koji su bili filozofi, a da je ovaj “najnoviji”, odnosno pre 80 godina, bio liberal iz imućne porodice koji je pisao tekstove za jednog poznatog lorda.

Istog dana Vreme piše i kada je na Košutnjaku uveden saobraćaj u jednom smeru.

Kako je novinar postao ministar? 2

To se upravo dogodilo pre 80 godina, jer su na Košutnjaku, neposredno pošto je dozvoljen saobraćaj, nastao opšti saobraćajni haos, a svuda su se viđale limuzine i drugi otmeni automobili koji su pravili velike zastoje. Parkirali su se okolo “kako je koji hteo”.

Kako je novinar postao ministar? 3

Tu je i specifična vest koja je došla iz Kragujevca. U trenutku kada je sud osudio desetak ljudi zbog klevete u Kragujevačkoj rači pre osam decenija, oni su prošli ulicom – sa muzikom, a zatim, piše dopisnik, nastavili da slave u obližnjoj kafani. Nije poznato o kom se tačno slučaju klevete radilo niti zašto konkretno Kragujevčani slave – da li ironično ili kao slučaj specifičnog performansa. Ili jednostavno, jer im tako odgovara.

Iako su osuđeni na 15 dana zatvora, nastavili su veselje duboko u noć. Pre privremene robije.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kako su radili pekari pre 80 godina, izveštava Pravda. Do tog trenutka je svaki pekar mogao da primora svoje šegrte da celu noć provedu u pekari, bilo gde u Jugoslaviji, ali je Udruženje pekara i ugostitelja usvojilo novu uredbu prema kojom se poštuje Međunarodna inicijativa o noćnom radu i zabranjuje se celonoćni rad u pekari.

Ipak, predstavnici poslodavaca jednoglasno su ovu uredbu – odbili, objasnivši da je nemoguće da nastave normalno poslovanje, a da pekare budu celu noć zatvorene.

Kako je novinar postao ministar? 4

List izveštava i o prvoj ženi diplomatkinji u istoriji ruske diplomatije. Barem tako tvrdi predratna Pravda.

“U političkim krugovima, naročito u diplomatskim redovima, izazvala je veliku senzaciju pojava jedinog ženskog poslanika Sovjetske Rusije”, piše Pravda.

Navodno je ruska diplomatkinja ubrzo pala u nemilost Rusije, jer je iz Švedske, gde je radila, bila poslata nazad u Moskvu. Ipak, novinar više opisuje kako je Ruskinja izgledala, kako je imala prelepe crne uvojke i kose mongolske oči, nego kakva je bila u svom poslu – diplomatiji.

“Počela je svoj posao u Oslu, gde je postala šef sovjetskog trgovinskog zastupništva. Posle toga je postala prvi šef, diplomata žena na svetu”, tvrdi novinar. “Bila je i u Meksiku, pa Švedskoj i Norveškoj. U Stokholmu je bila najveća dama, a sve druge žene su zelenele od njenih uspeha”.

Novinar je prilično diskriminatoran i u nastavku testa jer opisuje kako je diplomatkinja otvarala fabrike kozmetike i određivala svetsku modu. Ipak, ispostavilo se da su je Sovjeti povukli sa ove funkcije kada su se prilike u zemlji opet pogoršale – ponovo je u tom trenutku zabranjen abortus, a otežan je i razvod braka.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari