Neslaganja i sukobi zaposlenih i rukovodilaca mogući su i dešavaju se svuda, naročito u sredinama neomeđenih privatnim vlasništvom, ali su nešto ređi i neobičniji u institucijama kulture, pa je jedan takav raskol u Beogradskoj filharmoniji izazvao veliku pažnju javnosti pre 20 godina.
„Nakon nedavnog izglasavanja nepoverenja kolektiva Beogradske filharmonije direktoru Pavlu Medakoviću i Upravnom odboru Filharmonije, Umetničko veće iste institucije, na čelu sa predsednikom Veća Borisom Bunjcem, uputilo je juče poziv za konferenciju za novinare, povodom ovih dešavanja“, ovako počinje tekst u Danasu posvećen konfrotacijama u najstarijem simfonijskom orkestru u Srbiji.
„U našu redakciju stiglo je i drugo saopštenje iz Filharmonije, koje je ovog puta potpisao direktor Pavle Medaković u kome se kaže da konferencija neće biti održana, ‘jer su je neovlašćeno zakazali predstavnici Sindikata i Umetničkog veća Beogradske filharmonije’. U nastavku saopštenja kaže se da, prema Zakonu o javnim službama, konferencije u ime institucije može da zakaže samo direktor, osim ako kolektiv nije u generalnom štrajku, što ovoga puta nije slučaj. ‘Pripreme za koncert sa Zubinom Mehtom su u ovom trenutku prioritet koji se mora ispoštovati'“, preneo je naš list i stav druge strane, kao i reakciju na isti.
„Umetničko veće će ipak održati konferenciju koju su zakazali, jer kako smo saznali, direktor je otkazao konferenciju bez njihovog znanja. Članovi Veća pretpostavljaju da će direktor pokušati na sve načine da spreči njihov današnji susret sa novinarima (zaključavanjem vrata i slično), ali će oni svakako održati konferenciju i izneti svoje viđenje stvari…“, mogli su oktobra 2000. da pročitaju čitaoci Danasa o vrhuncu podela u pomenutoj muzičkoj instituciji, kulminiranih pokušajem direktora da tokom priprema za zajednički nastup sa čuvenim indijskim dirigentom smeni prve filharmonijske duvače.
Dve decenije posle, Beogradsku filharmoniju je potresao skandal međunarodnih razmera, jer je popularni nemački dirigent Jun Markl odustao od saradnje i 60 sati pre prve probe, u januaru, javno pozvao kolege da ne dolaze u Beograd.
„Mesecima sam se radovao prvom nastupu u Beogradu. Nažalost, postojala su neslaganja oko ugovornih obaveza koja se nisu mogla rešiti. Više od sedam nedelja pokušavam da dođem do dogovora. Predložio sam brojne načine da dođemo do kompromisa. Ali ni na jedan od njih nisam dobio ni delimično pozitivan odgovor. Sada već imam utisak da Beogradska filharmonija pokušava da me prevari i da u ovoj kompaniji nema nikakvog poštovanja prema umetnicima i gostujućim muzičarima… Žao mi je svih prijatelja koji su želeli da dođu na koncerte, ali moj savet je: ne idite tamo, ne radite tamo, vrlo lako možete biti prevareni ili razočarani“, oglasio se Markl na svom fejsbuk profilu i portalu „Slippeddisc“, koji se bavi događajima u svetu klasične muzike.
Uzvratila mu je portparolka Beogradske filharmonije Jelena Milašinović.
„Nakon ovoga on se više nije oglašavao i ta priča je završena. Njega će svakako tužiti Beogradska filharmonija s obzirom na to da je potpisao ugovor. Do sada nijedan umetnik nije imao problema sa ugovornim pravilima Beogradske filharmonije, a setimo se da sa njom nastupaju najveće zvezde od Zubina Mehte preko Julijana Rahlina, Nikolaja Luganskog i Nemanje Radulovića…“.
Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.