Politički analitičar Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da se na osnovu analize
sadržaja pet nedeljnika u Srbiji može konstatovati da postoji različitost stavova što je potvrda postojanja slobode mišljenja i izražavanja.
Stanković je na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati analize medija u drugom kvartalu godine, od aprila do juna, rekao da su posmatrani sadržaji nedeljnika NIN, Vreme, Novi magazin, Nedeljnik i Pečat.
Prema njegovim rečima, nedeljnici su kritički prema vlasti i to NIN i Vreme su radikalno kritični, Novi magazin i Nedeljnik umereno, dok je Pečat kritičan samo prema evropskoj politici vlasti.
Radikalno negativni nedeljnici prikazuju glavnog aktera vlasti, premijera Aleksandra Vučića, u negativnom vrednosnom kontekstu, moralnom i političkom, rekao je Stanković na predstavljanju šestog izdanja projekta „Kvartalni medijametar 6 – Analiza štampanih medija“.
Vučić je prikazan, dodao je on, kao autoritarni lider koji urušava demokratske institucije, krši slobode i prava, uvodi medijsku diktaturu, a vlast koju predvodi je nekompetentna, nema rezultata i koruptivna je.
Stanković je, govoreći o slučaju rušenja objekata Savamala, naglasio da je taj slučaj oštro polarizovao medijsku scenu i na njemu se pokazala sva „tenzičnost“ društvenih konflikata.
Antivladin deo medija, odnosno mediji koji su kritički nastrojeni prema vlasti, isticali su da se na tom slučaju pokazuje neodgovornost vlasti, nepostojanje pravne države, podstican je politički aktivizam, odnosno demonstracije, rekao je Stankovuć.
On je ukazao i da je bila primetna novina u tekstovima, a to je da se fantomkama „brendira“ vlast, kao netransparentna i nasilna.
Metodolog istraživanja Danica Laban predstavila je rezultate analize naslovnih strana sedam dnevnih novina – Politike, Večernjih novosti, Blica, Danasa, Kurira, novina Alo i Informera.
Uzorak čine 2.106 tekstova tokom aprila, maja i juna, rekla je Laban i naglasila da najveći broj tekstova na naslovnicama ima Aleksandar Vučić – 674, najviše pozitivnih je bilo u ALO, dok je najviše negativnih bilo u Danasu.
Od opozicionih lidera najzastupljeniji je lider Demokratske stranke Bojan Pajtić, potom Vojislav Šešelj i Boris Tadić, rekla je Laban i istakla da je analiza pokazala da cela opozicija nema nijedan pozitivno konotiran tekst.
Laban je rekla i da je primećeno povećano izveštavanje o ubistvu pevačice Jelene Marjanović, napisano je 228 tekstova, a u novinama Alo, Kurir i Informer ta tema je bila ispred izbora.
Većina tekstova nije izbalnsirana, zasnovani su na stavu jednog sagovornika ili više sagovornika koji zastupaju isti stav. Najveći procenat nebalansiranih tekstova ima Kurir 95,68 odsto, a najmanji Danas 64,43 odsto, rekla je Laban.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.