Kako je Zrenjanin umesto led rasvete dobio natrijumova žuta svetla koja loše obasjavaju ulice 1Foto: J.Nj.Drndak

Ideje i projekti rasvete u Zrenjaninu u protekle dve decenije nekoliko puta su menjani bez ikakve javne rasprave i uključivanja građana, iako su oni veoma zainteresovani za kvalitet ove usluge.

Kakvo svetlo će im biti na ulicama, zašto nema belog led svetla, već žutog od natrijumovih sijalica koje izlaze iz proizvodnje i zamenjuju se modernijim, neka su od aktuelnih pitanja o temi kako su osvetljene zrenjaninske ulice.

Ideja da se zastareli sistem javne rasvete rekonstruiše, a živine sijalice zamene štedljivim led sijalicama potiče iz 2002. godine, ali je tek 2019. godine doneta odluka, nakon što nije nađen partner, da u ogroman posao „unapređenja javne rasvete“ grad krene sam.

“Čitav proces pratio je visok nivo netransparentnosti. Na zvaničnom sajtu grada, javna nabavka koja je raspisana sredinom 2019. je obrazložena lošim stanjem javne rasvete u gradu, a posebno u selima. Izbor natrijumovih sijalica obrazložen je činjenicom da su led sijalice mnogo skuplje, zamena bi košatala 600 miliona dinara, a ne donose proporicionalno veću uštedu. Zato je odlučeno da se živine sijalice zamene natrijumovim”, navode u Zrenjaninskom socijalnom forumu koji je analizirao komunalnu uslugu rasvete.

Ugovoreni posao koštao je 389 miliona dinara, a osim zamene živinih svetiljki natrijumovim, iz trafo stanica planirano je izmeštanje uređaja za upravljanje rasvetom.

Rok za završetak poslova bio je maj 2020. Očekivana ušteda projektovana je od 60 do 70 posto, a tada se pojavljivao podatak u javnosti da račun za električnu energiju, koju Zrenjanin potroši za rasvetu, iznosi godišnje 110 miliona dinara.

Na teritoriji grada ima 15.000 svetiljki. Stara živina rasveta već je menjana led svetiljkama, i to je urađeno na tri hiljade sijaličnih mesta. Projektom je predviđena zamena još 8.400 živinih sijalica.

Posao je na tenderu dobila beogradska firma „Elektro enerdži”. Dok je postupak javne nabavke tekao, bilo je nekoliko izmena konkursne dokumentacije. “Elektro Enerdži” iz Beograda, preduzeće koje je dobilo posao na tenderu, angažovalo je lokalnog kooperanta, firmu “Elektrolumen”.

Na projekat unapređenja bilo je mnogo primedbi u kratkom i netransparentom postupku javne nabavke. Najveća primedba je bila ograničena upotreba natrijumovih sijalica.

Niko se od gradskih zvaničnika ni nadležnih stručnih službi nije oglasio o tome kako teče posao rekonstrukcije javne rasvete, ni o tome zašto ovaj posao kasni.

Građani ne vole žuto svetlo

Prema pojedinačnim primedbama koje se mogu čuti, zamerke na natrijumove sijalice najviše imaju meštani sela.

U Elemiru, selu u kom su živine sijalice zamenjene natrijumovim, meštani tvrde da je osvetljenost vrlo loša, čak gora nego kad se selo osvetljavalo živinim sijalicama.

Kažu, kad je na svakoj drugoj banderi sijala živina sijalica bolje se videlo nego sad kad na svakoj svetli natrijumova.

U Belom Blatu bila je najlošija situacija, jer je svaka treća bandera imala sijalicu.

Na primedbe građana iz nekih delova grada zbog mračnih ulica, u avgustu 2020. godine iz Javnog preduzeća za urbanizam je odgovoreno da još nije završen posao izmeštanja sistema iz trafostanica koje su u vlasništvu EPS-a i da je to razlog spore reakcije.

To govori da sredinom 2020, kada je posao trebalo da bude završen u nekim delovima grada i u selima još nije ni počeo.

Kako je Zrenjanin umesto led rasvete dobio natrijumova žuta svetla koja loše obasjavaju ulice 2
Foto: Narodni muzej Zrenjanin

Unapređenje rasvete dovršeno 2021. godine

Projekat „Unapređenje javne rasvete“ započeo je 2020. godine, a dovršen je, kako su Danasu potvrdili u JP Urbanizam, krajem 2021. godine.

Pišući izveštaj o tome šta je do sada urađeno na zameni sijalica i kolika ušteda bi mogla da bude, inženjerka Elvira Rošival Hanđi, rukovodilac javne rasvete, kaže da se od prvobitnog plana da sva rasveta bude led odustalo zbog nedostatka para.

„Zamenjeno je 8.787 komada svetiljki sa natrijumovim sijalicama od 70 vati, stavljeno je 650 komada takvih sijalica od 150 vati, a ispod nadvožnjaka u Brigadira Ristića stavili smo 10 led svetiljki. Osim toga, montirali smo kroz ovaj projekat 321 komad slobodnostojećih ormara, tako da je sa onim od ranije zamenjenim skoro 80 odsto komandnih uređaja izmešteno iz trafo stanica. Sada popravke idu mnogo brže i ne zavisimo od EPS-a“, objašnjava inženjerka Rošival.

Prema podacima JP „Urbanizam“ od 500 komandnih uređaja, Zrenjanin sada ima izmešteno njih 410, od tog broja 89 je ranije izmešteno a 321 komad prošle godine.

Šta je novo a šta staro u rasveti

Prema objašnjenju inženjerke Elvire Rošival, zadržano je 500 postojećih natrijumovih ili halogenih sijalica po naseljima kolektivnog stanovanja, u parkovima, kao i u užem centru grada. Zadržane su sve led svetiljke u centru, samo je led rasveta iz 2005. godine na biblioteci zamenjena, dok je zadržana sva postojeća rasveta i prema tržnim centrima, pored obolaznica i na kružnim raskrsnicama, gde je led rasveta.

Prema njenim podacima, Zrenjanin ima 500 komada reflektora za dekorativnu rasvetu u gradu i naseljenim mestima, zatim 500 komada reflektora na sportskim terenima, biiklističkim stazama, šetalištima i parkovima.

„Tokom 2020. i 2021. godine smo mestimično dodavali svetiljke, kroz redovno održavanje, a to je 572 svetiljke koje su ravnomerno raspoređene po gradu i selima. Pokrili smo biciklističke staze, vikend naselja prema Elemiru, Kleku, Perlezu, Mihajlovu, zatim sportski tereni u Botošu, ulice u Čenti, crkvu u Knićninu, zatim ulice u Jankovom mostu, dvorište škole „Jovam Cijić“, pojačali smo rasvetu u parku Čokliget i na Tgu dr Zorana Đinđića, zatim u centru Stajićeva. Popuno je osvetljena raskrsnica između Milentija Popovića i Hercegovačke, kod saobraćajne policije, a pojačali smo rasvetu i u Belom Blatu“, opisuje ona.

Sagovornica Danasa objašnjava da je deo rasvete zamenjen natrijumovim sijalicama, dok je deo postojećih zadržan.

„Zadržali smo 4.000 komada starih svetiljki, koje su već bile sa natrijumovim sijalicama i kojima još nije istekao radni vek. To i nije bilo predviđeno da se menja tenderskom dokumentacijom. Koncentrisali smo se na živine sijalice i one prastare natrijumove, za koje nije bilo rezervnih delova“, objašnjava odgvorno lice JP „Urbanizam“.

Koliko zrenjaninska rasveta košta

U gradskom budžetu za 2022. godinu za javno osvetljenje planirano je 157,3 miliona dinara.

Analizirajući uslugu rasvete, Zrenjaninski socijalni forum došao je do podatka da u planu poslovanja Javnog preduzeća za urbanizam za 2022. godinu, stoji da je u 2021. godini zamenjeno 1.000 sijalica, a da se u ovoj planira zamena 500, sledeće 200 i na kraju 2024. godine još 100 sijalica.

Na zvaničnom gradskom sajtu pozivi za javne nabavke se ne objavljuju. Svi pozivi objavljuju se na portalu javnenabavke.rs.

To je praksa od 2021. godine. Do tada, javne nabavke objavljivane su na gradskom sajtu. U 2020. godini objavljen je poziv za nabavku električne energije za javnu rasvetu. Po pozivu, za te namene je predviđeno 70 miliona dinara, ugovoren je posao sa EPS-om za 46,5 miliona dinara.

Iste godine objavljena je i javna nabavka za održavanje javne rasvete. Posao je dobila firma “Elektrolumen” po ceni od 23 miliona dinara.

Nije jasno da li to već obuhvata deo iz projekta unapređenja javne rasvete ili je u pitanju održavanje javne rasvete pre unapređenja.

Prema planu za ovu godinu, za nabavku električne energije za javnu rasvetu planira se 83, 3 miliona dinara.

Prema ovim podacima, nije jasno na koji način je postignuta ušteda u odnosu na godine kada su u sistemu javne rasvete radile živine sijalice.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari