Po proceni Republičkog zavoda za statistiku za 2020. godinu, ljudi stariji od 65 godina čine 21,1 odsto populacije Srbije. To znači da svaki peti stanovnik Srbije ima više od 65 godina, što Srbiju svrstava među demografski najstarije zemlje Evrope i sveta, piše CRTA
Uprkos brojnosti, starija populacija ostaje nevidljiva i zanemarena. Društvo je često sklono da sve penzionere posmatra kao armiju u službi vladajuće stranke, koja god to bila u datom trenutku, a pitanje je koliko smo spremni da ih stvarno razumemo, da sagledamo kako žive i kako to utiče na živote svih drugih.
U kratkoj dokumentarnoj seriji Zrela Srbija koja je od petka dostupna na CRTA Youtube kanalu, publika ima priliku da upozna četiri pripadnika zrele generacije, koji putem ličnih a veoma različitih priča svedoče o diskrimi
naciji starijih, ali i o njihovom istrajavanju i želji da budu viđeni kao politička bića i aktivni građani. Oni beže iz usamljenosti pokušavajući da razumeju svet koji ih često zaboravlja.
“Nekad sam bila zaposlena, a danas imam vremena za ceo svet”, kaže setno Gordana, jedna od protagonistkinja, penzionisana dečija hirurškinja. Predrag, eko-aktivista iz Valjeva, nekada je u tom gradu uređivao muzičku emisiju i znao sve vesti iz rokenrola. Sa Šiljom upoznajemo Trstenik i život penzionera opozicionara u malom gradu a Toma – koji je penziju zaradio kao konobar u Predsedništvu Srbije, priča nam o periodu kada se bavio narodnom muzikom. Svi oni, bez obzira na političke poglede, dele iste muke – strah od umanjenja penzije i posledica koje bi to na njihove živote ostavilo.
Kroz ovaj mini dokumentarni serijal pokušavamo da razumemo zrelu Srbiju, da vidimo na koji način politika utiče na živote starijih građana, a koliko i kako oni utiču na politiku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.