Kako pravilno prati veš? 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

Predratni listovi, Pravda i Vreme prenose vesti o izboru novog predsednika Čehoslovačke, podučavaju domaćice kako da peru veš i detaljno opisuju događaj u kom je nezaposlen čovek prodao svoje brkove za 50 dinara.

U prelistavanju štampe iz 1939. pronašli smo tekst u Pravdi koji najavljuje štrajk u fabrici gumenih opanaka u Nišu. Tridesetak radnika fabrike Balkan, prestalo je sa radom zbog, kako se navodi, neplaćenog prekovremenog rada.

Gazda fabrike je pored svega tražio od radnika veću proizvodnju opanaka za manje pare. Radnici su se obratili i inspekciji rada za pomoć, gde je njihov izaslanik pokušao da zadovolji obe strane i nađe prikladno rešenje za sve.

Pravda je takođe prenela najavu o proslavi dana ujedinjenja u Novom Sadu koji se obeležava sve do danas. Dan ujededinjenja proslavlja se 1. decembra. Za taj dan planirano je dosta aktivnosti, od bogosluženja u svim crkvama do svečanog prijema koje organizuje Sokolsko društvo u svečanoj sali Narodnog spomen doma. Narodni spomen dom danas više ne postoji.Kako pravilno prati veš? 2

Pravda prenosi vest iz Pariza, grada mode i mira. Cilj građana Pariza bio je da se obnovi normalan život i da francuska prestonica dobije svoj predhodni izgled. Njihov način života i odevanja obeležje su Francuske i to bi trebalo što pre obnoviti piše Pravda.

Trgovačke radnje, koje su za vreme rata zatvarane, treba ponovo obnoviti. Želja Parižana je ponovna proizvodnja lepih haljina i kaputa, dobre čokolade i peciva. Parižani čekaju potvrdu ministarstva o finansijama i subvencijama, navodi se u tekstu.

Pravda je u ovom broju podučila domaćice kako da pravilno peru veš. Kako se navodi, najbolje je prvo potopiti veš u toplu vodu, dodati prašak, potopljen veš trljati dobro rukama posebno na mestima gde se nalaze fleke.

Čarape nije potrebno potopiti pre pranja, one mogu i na suvo. Ostaviti potopljen veš da stoji jedan dan pa sutra oprati hladnom vodom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Postojao je čovek koji je prodao svoje brkove za 50 dinara, saznajemo iz lista Vreme. Nezaposleni pekarski pomoćnik Rasim, kako bi zaradio odlučio se na prodaju svojih brkova.

Kako pravilno prati veš? 3Kako piše, on je izašao u grad da traži posao, u jednom trenutku prišao mu je seljak kojem su se dopali njegovi crni dugi brkovi i ponudio mu je novac da bi ih odrezao i nakačio sebi. Rasim je teško pristao na to, međutim pošto je bio nezaposlen morao je da pristane.

Na naslovnoj strani Vremena preneta je vest iz sveta, Čehoslovačka bira novog predsednika. Kako se navodi predsednika će odabrati Narodno predstavništvo na zajedničkoj sednici Senata i Skupštine.

Nezvanično se već zna ko će biti novi predsednik, Emil HaHa predsednik višeg upravnog suda u Pragu. On je predstavljen kao čovek od poverenja sva tri naroda, Čeha, Slovaka i Rusina. Sa novim predsednikom ide i novo ime, Ćesko-Slovačka republika.

Vreme piše i o danu Nemačke solidarnosti. Kako se navodi, jevrejima će biti zabranjeno da se pojavljuju na ulici. Šef policijske bezbednosti doneo je ovu odluku jer oni ne treba da imaju nikakvu ulogu u proslavi nremačkog dana solidarnosti. Ova odluka važi za nemačke jevreje i jevreje bez otadžbine. Prekršaj ove odredbe biće strogo kažnjen piše u listu Vreme.

Svoje mesto u Vremenu dobio je jedan stogodišnjak. Viktor Potočar preminuo je u svojoj 105-oj godini a njegova porodica poznata je po tome što doživljava duboku starost bez obzira na sve životne uslove. Njegov otac i deda doživeli su 104. godine.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari