Kako se bliži presuda u slučaju Šarić, mediji sve posvećeniji svedoku saradniku 1Darko Šarić Foto: EPA/ ANDREJ CUKIC

Kako se bliži odluka Apelacionog suda u Beogradu u slučaju Šarić, imena onih koji su bili uključeni u višegodišnji sudski postupak koji je pokrenut zbog međunarodne trgovine narkoticima, sve češće se pojavljuju u medijima.

Poslednji u nizu, u fokusu javnosti našao se Goran Nikolašević, čiji je automobil proteklog vikenda eksplodirao ispred kuće u kojoj živi u Valjevu.

Izveštavajući u ovom incidentu, pojedini mediji su uperili prstom ka Nebojši Joksoviću, svedoku saradniku u postupku koji se zbog šverca kokaina vodi protiv Darka Šarića.

Naime, Nikolašević je bio direktor u jednoj od firmi koje su bile u vlasništvu Joksovića „Dont plus“, a Šarićeva odbrana je njegovo svedočenje iz 2015. godine, pokušala da iskoristi kako bi diskreditovala Joksovića.

Nikolašević je, između ostalog, tada naveo da je Joksović dva puta prodavao iste stanove, kao i to da je jedan od stanova prodao okrivljenom Marku Pandrcu, za koga je Joksović ranije rekao da ga ne poznaje.

Pre dve godine Nikolašević je u medijima tvrdio da je iz policije dobio informacije da mu je život ugrožen i da će Joksović da mu podmetne bombu ispod automobila.

On je zbog tih navoda podneo i krivičnu prijavu protiv Joksovića, zajedno sa izjavom čoveka kome je taj posao navodno poveren, ali je, prema pisanju medija, tužilaštvo u Valjevu tu prijavu nedavno odbacilo.

Nikolašević je i nakon eksplozije opet javno optužio Joksovića, a istinitost tih navoda ispituje policija.

Svega nedelju dana pre eksplozije u Valjevu, mediji su opet pisali o Joksoviću.

Kako je više dnevnih listova izvestilo, u prostorije Joksovićeve štamparije na Čukarici, upala je policija i pronašla nekoliko kradenih automobila.

Zbog ovoga, pisalo je, podneta je krivična prijava protiv svedoka saradnika zbog krađe automobila.

Iz Drugog osnovnog tužilaštva u Beogradu, međutim, za Danas su naveli da takva prijava ne postoji.

Nezvanično smo saznali da je racije bilo i da se očekuje podnošenje krivične prijave, ali nismo mogli da dobijemo zvaničnu potvrdu ove informacije.

Nekoliko dana pre ove serije tekstova, objavljene su vesti da je protiv Joksovića podneta prijava zbog podstrekivanja na zloupotrebu službenog položaja.

Za razliku od prijave za krađu automobila, ova prijava postoji i podnelo ju je Više javno tužilaštvo u Beogradu.

Ovu prijavu, zapravo, tužilaštvo je podnelo još 2018. godine, međutim Viši sud u Beogradu ju je vratio na dopunu.

Nedavno, tužilaštvo je dopunjenu verziju optužnice poslalo u sud.

Prema navodima optužnice, Joksović se tereti da je Miloša Nikolića, direktora i suvlasnika firme „BMG-NM“ podstakao da počini zlopotrebu službenog položaja kojom je Joksoviću pribavio imovinsku korist od malo više od 161 miliona dinara.

Optužnicom je bio obuhvaćen i Dragiša Nikolić, otac optuženog Miloša i vlasnik firme „BMG“, ali je on u međuvremenu preminuo.

Naime, prema optužnici, Joksović je u martu 2014. godine primorao Nikoliće da falsifikuju dokumentaciju preduzeća „BMG“ koje je bilo u stečaju, i antidatiraju fiktivni Ugovor o jemstvu koji pokazuje da oni Joksoviću duguju novac, a da za jemstvo garantuju opremom preduzeća.

Joksović, koji je i sam imao udeo u vlasništvu firme „BMG-NM“ je Milošu Nikoliću rekao da „ga ima u šaci“ i da se sa tužiocem za organizovani kriminal, koga takođe „ima u šaci“, dogovorio da Nikoliću bude izrečena maksimalna kazna.

Naime, u tom trenutku Miloš Nikolić je bio optužen za pomaganje nakon izvršenja krivičnog dela, a postupak se vodio pred Specijalnim sudom.

Nakon što su sačinili fiktivnu dokumentaciju, Joksović je prema tvrdnji tužilaštva, bez znanja stečajnog upravnika prodao mašine u vlasništvu firme, čime je stekao protivpravnu imovinsku korist.

Viši sud, prema dostupnim informacijama, još uvek nije potvrdio ovu verziju optužnice.

Joksovićeva imovina je, podsetimo, u više navrata bila meta napada od kako je prihvatio da sarađuje sa Tužilaštvom za organizovani kriminal u slučaju Šarić.

Poslovni prostor na Čukarici, u kojem se i nalazi štamparija „BMG-NM“ je u više navrata napadana, što automatskim oružjem, što ručnim bacačem raketa.

Takođe, i kafić u Žarkovu za koji se tvrdi da je Joksovićevom vlasništvu je dignut u vazduh.

Njegov brat od strica Radojica Joksović je ubijen 2012. godine tako što mu je podmetnut eksploziv ispod automobila.

Ključni svedok

Nebojša Joksović, Šarićev dugogodišnji prijatelj, nakon hapšenja 2010. godine je priznao da je u sklopu klana učestvovao u švercu kokaina i postao svedok saradnik. Njegovo svedočenje je posebno dragoceno za tužilaštvo zato što on direktno povezuje prvooptuženog Šarića sa organizacijom trgovine. Naime, Joksović je pred sudom ispričao da ga je Šarić, strahujući da bi italijanska policija mogla da pronađe 300 kilograma kokaina u jednom stanu u Milanu, zamolio da organizuje prebacivanje te droge na drugu lokaciju. Šarić je u ponovljenom postupku osuđen na 15 godina zatvora zbog trgovine narkoticima. Ovaj slučaj se trenutno razmatra pred Apelacionim sudom. U odvojenom postupku Šarić je nedavno osuđen na devet godina zatvora za pranje para.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari