Kako se navijalo na utakmicama pre 80 godina? 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

“Beli orlovi” – ovo je bio poklič kojim su fudbalski navijači bodrili tim Jugoslavije u utakmicama reprezentacije, svedoči tekst iz lista Vreme od pre osam decenija.

“Ma kako to izgledalo čudno, naši navijači su velike neznalice kada je reč o navijanju na stadionima”, piše novinar lista Vreme pre tačno 80 godina u tekstu na sportskim stranama.

Kako se navijalo na utakmicama pre 80 godina? 2

Tekst je nastao samo nekoliko dana pred fudbalsku utakmicu reprezentacije Jugoslavije i Poljske u Beogradu.

“Navijanje ne znači samo jasno i glasno ispoljavanje unutrašnjeg raspoloženja, već i moralno snaženje, podstrekivanje i hrabrenje”, piše novinar. “Ali, naša publika, po pravilu, navija za svoje samo kada ide sve po loju”.

Kao primer odličnog navijanja pominje se Rumunija i njeni navijači, koji bodre svoj tim organizovano i navodno su imali svoj navijački orkestar.

List Vreme još piše da je u istoj toj Rumuniji usvojena zabrana o ukidanju stranaka, kao i da se u Austriji organizuju izbori oko anšlusa. Tekst nosi naslov “Hitler će glasati za anšlus u Beču”.

Među glavnim vestima 2. aprila je i bombardovanje Barselone, sa podnaslovom “milioneri beže sa fronta u Francusku”.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda piše pre 80 godina o Siriji 30-ih godina prošlog veka.

Kako se navijalo na utakmicama pre 80 godina? 3

“Sirija je bez sumnje jedna od najzanimljivih država u azijskom delu, koja se bez obzira na strani uticaj razvija samostalno”, piše Pravda. “Ipak, brzo je prisajedinjena kao mandatna država Francuskoj, pa čak i onaj njen deo Veliki Libanon, ubrzo se pokazalo da ne može sam da opstane”.

List od istog dana prenosi i Hitlerov govor u Frankfurtu, u kojem Ugovor o miru, nakon Prvog svetskog rata, opisuje kao – najsramniji ugovor svih vremena, navodeći:

“Od dana kada sam ušao u politički život, jedna jedina misao gospodari nada mnom. Da prebrodim nemački poraz i da pre svega otklonim Ugovor o miru, taj najsramniji ugovor svih vremena. Ja sam za poslednjih pet godina kidao stranicu po stranicu iz tog sramnog ugovora. Ne kao rušilac međunarodne pravde nego kao njen obnovitelj.”

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari