Kako se obeležavao Praznik rada između dva rata? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

O Međunarodnom prazniku rada u Jugoslaviji 1938. godine ništa ne piše u najvećim tadašnjim dnevnim listovima koji su izašli na isti dan pre 80 godina.

Nijednom rečju ne pominje se obeležavanje radnih prava u Pravdi i Vremenu između dva rata za 1. maj, kada je izašao dvobroj. Nekoliko dana ranije pisalo se o velikom manifestaciji udruženja radnika, na kojoj je u Beogradu prisustvovalo 40.000 ljudi, ali se iz tekstova vidi da je u pitanju više politička organizacija, jer je predsednik Vlade rukovodio njome, a događaj se zapravo organizovao njemu u čast.

Za praznični dvobroj, Vreme piše pak o našem najvećem pustolovu Dragu Balzarenu, koji je učestvovao u ratu između Bolivije i Paragvaja.

Kako se obeležavao Praznik rada između dva rata? 2

On je jedini vojni pilot koji je učestvovao u “Zelenom paklu”, kako je nazivan rat između dve južnoameričke zemlje oko teritorije, koji je trajao od 1933. do 1935. godine.

Balzareno se borio na strani Bolivije, a reporter je sa njim napravio priču samo dok je kratko boravio u Zagrebu.

Među avantuarama koje je ispričao jeste i život u jednom bolivijskom plemenu, ali i kako je njegov avion “Čarkaz”  završio u granju prilikom jedne borbe, a on ostao jedva živ.

Kako se obeležavao Praznik rada između dva rata? 3

Kako je reč o dvobroju, koji mahom nosi reportaže, tu je i priča o hodži iz Bosne koji je pobegao u pećinu, jer – mrzi smeh. Ispostavlja se dalje da se hodža zapravo zaljubio u mladu seljanku, pa ga je bilo sramota od svojih godina.

Vreme savetuje i tadašnje žene – kako da se šminkaju.

“Nova akvarel šminka podesna je za sve vrste kože. Ruž je u boji rubina, dok se za obraz upotrebljava isto to, samo malo slabije. Sivo – ljubičasta boja upotrebljava se za senčenje ispod kapaka, a maskara je vrlo lep ton za trepavice. Sa ovom kombinacijom, obično se upotrebljava ružičastvo persijska boja, kao lak za nokte”, daju se uputstva na stranama lista.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Dvobroj Pravde okrenut je otvaranju Prvog proletnjeg sajma u Beogradu, koje se dogodilo dan ranije. Sajam, koji se na Starom sajmištu organizovao dva puta godište, bio je tržišnog karaktera, a novinar ga po uspešnosti poredi i sa sajmom automobila. Iz teksta pak nije baš najjasnije – šta se na sajmu i prodavalo, ali se vidi da su otvaranju prisustvovali knez Namesnik Pavle i knjeginja Olga.

Kako se obeležavao Praznik rada između dva rata? 4

Pravda još najavljuje u tom trenutku treću kandidaturu Ruzvelta za predsednika Amerike. List piše kako se Ruzvelt najviše kandiduje da bi ostvario flotni program SAD i “doprineo svetskom miru”.

List donosi i  novu priču iz Holivuda – kako je u tom trenutku među poznatim glumcima izrazito bila popularna “dijeta protiv razvoda”. U pitanju je klasična dijeta, ali je njen kreator tvdio da je upravo kombinacijom određenim namirnica moguće postići holivudski raj – biti poznati glumac i sačuvati brak.

Po dijeti, ni jedan ni drugi supružnik ne smeju da jedu i piju bilo šta što bi im nadraživalo želudac. Da se ne bi nervirali.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

https://www.facebook.com/www.danas.rs/videos/839966239522077/

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari