Kako se piše – ujutro ili ujutru?

Jezičke nedoumice

Ostavite komentar


  1. Hvala za ove „kako se kaže“ objave. Antidot za rijalitije i funkcionalno pismenih autora članke u klozetoidima (tabloidima).

  2. Isto tako „Srpski jezički priručnik“ (aut. Ivić, Brborić, Klajn) je ustanovio da srpski jezik koristi isključivo reč „sat“, umesto arhaične (zasrarele) reči čas, osim samo kod školskog časa. Drugim rečima, treba govoriti i pisati isključivo npr. „u jutarnjim satima“, zatim „policijski sat“ i slično. Lingvisti su ovo pravilo usvojili upravo uz razloga jer nikad ne pitamo „Koliko ima časova?“, već „Koliko ima sati?“ ili ne kažemo „Hajde da se nađemo za čas i po (ili pola časa) kod Narodnog pozorišta“, već „Hajde da se nađemo za sat i po (ili pola sata) kod Narodnog pozorišta“. Reč „sat“ se toliko odomaćila u našem jeziku da je postala pravilo. Zato su lingvisti apsolutno u pravu kada su usvojili ovo pravilo i svi novinari treba da poštuju stav struke u svojim tekstovima ili, pak, u svom govoru u elektronskim medijima. Većina novinara u poslednje vreme to i čini. Ali ne i svi.
    Srdačan pozdrav za celu redakciju.

Ostavite komentar


Društvo

Naslovna strana

Naslovna strana za 16. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Zoran Kesić, TV voditelj

Danas čitam zbog toga što imam šta da pročitam i zato što mi ne vređa inteligenciju.