U Novom Pazaru ima, prema procenama, blizu 70 apoteka. Više od 60 su u privatnom i 4 su u državnom vlasništvu.
Sve više privatnih apoteka na ulaznim vratima, ima vidno istaknuto obaveštenje da izdaju lekove na lekarski recept.
Dok je u državnim apotekama, često, manjkalo najosnovnijih lekova za stalnu terapiju, a tako je bilo do pre nekoliko meseci, pacijenti su pozdravljali „širenje“ apotekarskih usluga.
Kada je pre skoro četiri meseca počela samostalno da funkcioniše Apotekarska ustanova, čiji je osnivač lokalna samouprava, upleli su se interesi državnih i privatnih apoteka.
Počela je borba za pacijente i profit, pa ko pre stigne. Privatni apotekari počeli su da „iznenađuju“ pacijente šaljući im, na kućnu adresu, redovnu mesečnu terapiju, čak, i taksijem, iako još nije tražena, jer se elektronski „povlače“ prepisi terapija.
Za vernost se dodeljuju vaučeri, cvetići za bonuse, po koja besplatna kutija leka, vitamini ili neka druga „nagrada“ za lojalnost. Nekada se u mesečnom sledovanju nađe i „isti lek, ali drugi proizvođač“.
Cvetanje nelojalne konkurencije naterali su direktorku Apotekarske ustanove Sanelu Premča da uputi pismeno upozorenje načelnici Opšte prakse dr Nataši Mijailović i da je upozori na ponašanje jednog broja lekara i njihovim „neregularnim radnjama“.
Prenča u svom upozorenju navodi da većina lekara sa Opšte prakse „upućuje pacijente u određene apoteke da podignu lekove i nakon toga obaveštavaju telefonom te apoteke“ da su prepisali terapiju uz obavezne podatke o pacijentu i da „odmah povuku terapiju“.
„Kod većine neupućenih to i prolazi. Međutim, ima pacijenata koji znaju svoja prava i podižu terapiju gde hoće. Zahvaljujući tim pacijentima , napravila sam bazu podataka koji lekari to rade i imam izjave pacijenata sa potpisom“ – napisala je direktorka novopazarske Apotekarske ustanove i upozorila načelnicu Opšte prakse da će o svemu da obavesti inspekciju Ministarstva zdravlja sa imenima svih lekara koji se bave, duže vreme, ovakvim „neregularnim radnjama, jer imaju procenat u tim apotekama“ i da će o svemu biti obavešten direktor Doma zdravlja i RFZO.
– Neregularnim radnjama se bavi petnaestak lekara Opšte prakse i na to sam upozorila načelnicu te službe dr Mijailović. Događa nam se da pacijent dođe u naše apoteke da podigne redovnu mesečnu terapiju i mi tek tada vidimo da je, dan ili dva, pre toga terapija „povučena“ iz privatne apoteke. Prinuđeni smo da pacijente vratimo u apoteku, u kojoj su prethodnog meseca podigli terapiju i gde je, očigledno, upisan datum kad je vreme za novo mesečno sledovanje – objašnjava za Danas direktorka Prenča.
Načelnica Opšte prakse u novopazarskom Domu zdravlja dr Nataša Mijailović je, za naš list, potvrdila da je dobila pismo upozorenja od direktorke Apotekarske ustanove.
– Ne znam za takvu pojavu, ali ne treba isključiti takvu mogućnost. Koleginica Prenča u pismu nije navela ime nijednog lekara, koji se bavi, kako je navela, neregularnim radnjama. Pismo sam pustila na grupu, a o tome smo razgovarali i na poslu. Kolege su zgrožene tvrdnjama bez dokaza, jer smo mi godinu i po dana desetkovani zbog velikog broja naših lekara u kovid sistemu i za redovne mesečne terapije pacijenti su nas pozivali telefonom – komentariše dr Mijailović i dodaje da je moguće da su neke kolege rekle u samo kojim apotekama može da se pronađe neki lek „bez upućivanja u određenu apoteku“, ali i da pacijenti sa mi odlučuju gde će da podižu terapiju.
U novopazarskim privatnim apotekama može da se kupi svaki lek, čak i oni za koje idu upozorenja da ne mogu da se dobiju bez lekarskog recepta, kao što su antibiotici ili antidepresivi. Dobro snabdevene apoteke, koje su ušle u mrežu izdavanja lekova na recept, imaju i različite cene. Primera radi ista vrsta insulina u penu negde košta 1.500, a negde 900 i neki dinar više. Ko se kako ugradi, a i Novi Pazar nije „izolovani“ primer u Srbiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.