Novi mitropolit crnogorsko-primorski ustoličen je pre dva dana u Sedištu Mitropolije na Cetinju, u skladu sa crkvenim kanonima i tradicijom, a kako stvari stoje i kabinet crnogorskog premijera Zdravka Krivokapića je i ovog puta politički „preživeo“ crnogorske crkvene sporove, bez obzira na sve što se proteklih nekoliko nedelja govorilo, a poslednjih dana i dešavalo u Crnoj Gori.
Koliki je značaj „helikopterskog pragmatizma“ koji su prošlog vikenda pokazali novi mitropolit Joanikije (Mićović) i crnogorski premijer testiraće vreme, mada malo ko očekuje „reprizu“ Cetinja na sledećem crkvenom ustoličenju u Crnoj Gori novoizabranog episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija (Ostojića) 26. septembra u Beranu, gde se ponovo očekuje patrijarh srpski Porfirije (Perić).
On je prošlog vikenda svoju prvu zvaničnu posetu Crnog Gori od kako je izabran za novog poglavara SPC u nedelju završio izjavom sa „odloženim dejstvom“ – prvi je u javnosti pomenuo snajpere koji su nameravali da spreče ustoličenje na Cetinju.
– Ne znam ko je patrijarhu bio izvor za ovakvu informaciju. Ako su to bile crnogorske bezbednosne službe, koje su svojim nečinjenjem pomogle da se medijski „napumpaju“ događaji, onda je i takva „informacija“ mogla da služi kao opravdanje ministru Sekuloviću za neadekvatnu reakciju na Cetinju. S druge strane, ako je informacija tačna, onda bi tužilaštvo u Crnoj Gori moralo da pokrene ozbiljnu istragu zato što bi onda u događajima na Cetinju bilo elemenata krivičnog dela oružane pobune – kaže za Danas profesor Zoran Čvorović sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.
Danasovi izvori u crnogorskoj vladi, kao i u crkvenim krugovima nezvanično tvrde da su za snajpere prvi put čuli od poglavara SPC i to iz njegove izjave objavljene na Instagramu kad je već bio u avionu na putu za Beograd. Mnogi su iznenađeni patrijarhovim rečima „sa nebeske visine“ pogotovo što je, kako se priča, u Podgorici sve očarao svojim bratskih odnosom i ljubaznošću.
– Posjeta patrijarha je dolazak samog Gospoda Isusa Hrista – ocenio je prota Dragan Stanišić u nedelju u podgoričkoj crkvi Svetog Đorđa.
Pojedini patrijaršijski krugovi spekulišu da je priča o navodnim snajperima zapravo deo patrijarhovih „dugovanja“ prema Andrićevom vencu, gde ima „debeli minus“ jer na poslednjem majskom Saboru niko od „pouzdanih“ predsednikovih vladika nije dobio neku do eparhija u Crnoj Gori.
Izbor mitropolita Joanikija za naslednika pokojnog mitropolita Amfilohija (Radovića) na Cetinju bio je takoreći najveća saborska crkveno-politička drama. Zanimljivo je da je u „helikopterskom trojcu“ koji je nedelju obavio ustoličenje u Cetinjskom manastiru, pred patrijarha i mitropolita Joanikija bio i vladika kruševački David (Perović). On se u crkvenim izvorima pominjao kao „državni kandidat“ za Cetinje, kog je navodno protežirao patrijarhov duhovni otac vladika bački Irinej (Bulović). Priče da je patrijarh predložio sastav „letačke posade“ za ustoličenje nije moguće potvrditi.
Sa majskog Sabora je „procurilo“ da ništa manje nije bila neizvesna ni kombinatorika oko toga ko će zameniti mitropolita Joanikija u Eparhiji budimljansko-nikšićkoj za koju je na kraju određen vladika Metodije, koji u Berane ide sa mesta vikara na Cetinju. Iako je gledano sa stanovišta interesa SPC, Crna Gora najbolje prošla u poslednjim kadrovskim saborskim rešenjima, to ne ide mnogo naruku predsednicima Srbije i Crne Gore u njihovim političkim i raznim „mutnim poslovima“. To bi moglo sa bude i jedno od objašnjenja za svu histeriju oko ustoličenja na Cetinju, kome je prethodila akcija crnogorske policije u kojoj je zaplenjena tona kokaina u jednom podgoričkom naselju.
Aktuelna crkvena postava u Crnoj Gori zajedno sa pokojnim mitropolitom Amfilohijem zamerila se i Vučiću i Đukanoviću pre svega zbog prošlogodišnjeg „buđenja naroda“ u Crnoj Gori i smene višedecenijske DPS vlasti. Obojici ne odgovara saradnja između Mitropolije i crnogorskog premijera Krivokapića, u toliko više što je od poslednjih lokalnih izbora u Nikšiću jasno da Vučić pokušava da i u CG stvori neku svoju „Srpsku listu“ kako bi lakše kontrolisao situacija i pritiskao „nepodobne vladike“. Crnogorski mediji tvrde da su lažne vesti o odustajanju od ustoličenja na Cetnju, koje je u ponoć između subote i nedelje morao da demantuje patrijarh Porfirije lično, navodno došle iz političkih krugova u CG pod Vučićevom kontrolom.
Da li će Beograd i Đukanović imati politički i medijski profit od „snajpera“ i „helikopterskog desanta na Cetinjski manastir“, kako predsednik CG naziva ustoličenje mitropolita Joanikija?
Profesor Čvorović ukazuje na „ozbiljne manjkavosti helikopterskog prevoza“ jer su „prihvatajući Krivokapićevu ponudu, patrijarh i mitropolit zapravo spasili ministra policije Sekulovića, koji je na Savetu za nacionalnu bezbednost tražio izmeštanje ustoličenja“ .
– Kritikovao sam helikoptersko sletanje, ali ne zbog toga što smatram da ono na bilo koji način dovodi u pitanje valjanost ustoličenja mitropolita Joanikija, niti što je prevoz vojnim helikopterom neprimeren za arhijereje Crkve. Smatram da SPC nije imala razlog da prihvati takvu „galantnu“ ponudu Vlade Crne Gore, koja samo može da našteti poziciji SPC u Crnoj Gori i da istovremeno skrene pažnju sa glavnih vinovnika nasilja na Cetinju. Svojinski i argumenti istorijskog kontinuiteta govore u prilog tome da su patrijarh i mitropolit morali da uđu u svoj manastir „na velika vrata“, a ne onako kako u svoju kuću viševekovni vlasnik ne dolazi – smatar profesor Čvorović.
Prema njegovim rečima, „MUP Crne Gore je morao da obezbedi normalan prolazak arhijereja, sveštenstva, monaštva, pa i vernog naroda do Cetinjskog manastira, jer pravo na slobodu veroispovesti prema Ustavu Crne Gore, ali i prema Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima, ima prioritet u odnosu na slobodu okupljanja“.
– Prvo od navedenih prava ne može se ograničiti u uslovima vanrednog stanja, dok drugo može biti ograničeno. Umesto toga, Ministarstvo policije je pokazalo neverovatnu dozu razumevanja za nasilničke neprijavljene protivzakonite skupove na Cetinju, a svojim nečinjenjem je pomoglo da se u javnosti stvori lažna slika o postojanju nekakve velike i ozbiljne podele u crnogorskom društvu po pitanju ustoličenja. Učestvujući u stvaranju takve izrežirane slike o velikoj konfrontaciji dve strane sa podjednako legitimnim zahtevima, većina medija u Podgorici i Beogradu je prećutkivala broj okupljenih na Cetinju, niti je razmatrala pravnu zasnovanost njihovih zahteva. Radilo se o ne više od nekoliko stotina izgrednika, podeljenih na nekoliko mesta u gradu, koje su koordinisali pojedini aktuelni funkcioneri, čime ovi događaji dobijaju karakter pokušaja državnog udara. Osim što je odredila policijsko zadržavanje Đukanovićevom savetniku Veljoviću, policija po svoj prilici nije podnela krivične prijave protiv drugih počinioca teških krivičnih dela povreda slobode ispovedanja vere i vršenja verskih obreda i ugrožavanja javnog saobraćaja opasnom radnjom i opasnim sredstvom – naglašava Zoran Čvorović.
On upozorava i da će se „na širokogrudost srpskih arhijereja vrlo brzo odgovoriti zahtevima za premeštanjem sedišta Mitropolije sa Cetinja i u te svrhe će se rabiti slika sa ‘helikopterskim desantom’ koja navodno govori da je mitropolit SPC nepoželjan na Cetinju i da ugrožava red i mir“.
– Time je aktuelizovano ono što je litijama skinuto sa dnevnog reda, jer su one pokazale da za ogromnu većinu crnogorskih građana, čak i pristalica DPS, ne postoji spor oko crkvenog identiteta i da je status SPC sporan samo za jednu drastičnu manjinu – naglašava sagovrnik Danasa.
Patrijarh Porfirije: Zamena teza
– Crkva Hristova, Pravoslavna crkva, pa i SPC i ovde i drugde, jeste Crkva koja se ne bavi nikakvim politikama. Po sebi Crkva ne može biti ni stranačka, ni neko ko podržava jednu opciju protiv druge. Crkva je saborna, ona je organizam koji ne samo da ima mesta za sve nego je po svojoj prirodi organizam koji grli svakog čoveka, i naročito onoga koji ima nešto protiv nje… Ovde je konkretno reč o zameni teza i ja naravno ne bih mogao da kažem sa koje strane duvaju ti vetrovi koji imaju potrebu za polarizacijama, za sukobima, da bi onda ostvarivali svoje interese – rekao je između ostalog patrijarh Porfirije u intervju za Radio Svetigoru tokom boravka u CG, a koji je objavljen juče.
Pripreme za Berane
– Ne verujem da drastična manjina osporavatelja SPC u Crnoj Gori, koja nema podršku ni u redovima pristalica crnogorske državne nezavisnosti i nacionalne posebnosti, može da bilo šta uradi u Beranama, tradicionalno snažnom uporištu SPC u Crnoj Gori. Osim, ako policija ponovo svojim nečinjenjem ne stvori uslove za fizički sukob ubačene manjine i domicilne većine, što bi moglo da proizvede mnogo ozbiljnije posledice od događaja na Cetinju, imajući u vidu i muslimansko stanovništvo ovog kraja. Đukanović je na ovo sigurno spreman, postavlja se pitanje da li će dobiti blagovremeno upozorenje od ambasadora u Podgorici i da li Krivokapićeva vlada biti jedinstvenija i spremnija – kaže profesor Zoran Čvorović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.